Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazır giyim uymadı terziler canlandı

Yozgat'ta kilo problemi nedeniyle kendilerine uygun kıyafet bulamayan vatandaşlar terzilere akın ediyor

Giriş Tarihi: 17.4.2013
İstediği boy, kilo ve ölçüde elbiseleri hazır giyim mağazalarında bulamayan Yozgatlı vatandaşlar, kıyafetlerini terzilere diktiriyor. Çırak dahi bulmakta zorlanan terzilere bu gelişmeyle gün doğdu. 32 yıldır terzilik yapan Saffet Pusmaz, mağaza sektörünün gelişmesine rağmen özelikle kilolu, kısa ya da çok uzun boylu vatandaşların istedikleri ölçü ve ebatta kıyafet bulamadığını, bu nedenle özel dikim için kendilerine müracaat ettiğini söyledi.

"RAĞBET ARTIYOR"

Terziliğin son yıllarda yok olmaya yüz tutmuş, çırak ve usta yetiştiremeyen bir meslek haline geldiğine dikkat çeken Pusmaz, "Hazır giyim sektörü Yozgat gibi Anadolu kentlerinde yaşayan insanların zevkine göre üretim yapmıyor. Bu nedenle terzilik yeniden canlanıyor. İki-üç yıldır terziye rağbet artıyor" dedi.

"ÇIRAK YETİŞMİYOR"
Terziliğin günümüzde eskiyi arar hale geldiğine dikkat çeken Pusmaz, terzilik mesleğindeki değişimi ve sebeplerini şu şekilde açıkladı: "Eski terzilik kalmadı. Önceden her ustanın yanında 3-5 eleman çalışırdı. Şimdi maalesef terzilik geriledi. Kimse çocuğum sanat öğrensin, meslek öğrensin diye düşünmüyor. Terzilik bitti. Eleman bulunmuyor, çırak yetişmiyor. Burada tek başıma çalışıyorum. Terzilikte emek var, işçilik var."

İKİ GÜNDE TESLİM
Terzide ölçülerine göre ceket diktiren Seyfi Çelikkaya, aradığı kıyafeti bulmakta zorlandığını anlatarak, "Hazır aldığımız kıyafetlerde sorunla karşılaşıyoruz. Terziye getirip yeniden yaptırıyoruz. Tamirle işi götürmek yerine diktirip almak daha uygun, daha iyi. Dolayısıyla hazır giyimden vazgeçtik. Ölçü verdikten sonra iki gün içerisinde üzerime uygun ceket dikilebiliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazır giyim uymadı terziler canlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN