Toplu taşımada ilk teleferik Şentepe'ye

Yenimahalle Metro İstasyonu-Şentepe arasında yapılacak teleferikle saatte 4 bin 800 yolcunun taşınması hedefleniyor

Giriş Tarihi: 25.4.2013
Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin ilk toplu taşıma amaçlı teleferiğini Yenimahalle Metro İstasyonu-Şentepe arasında yapacak. Gidişgeliş saatte 4 bin 800 yolcu taşıma kapasiteli teleferik hattı, 4 duraklı, her biri 10 yolcu taşıyacak 106 kabinli olacak. Belediye Başkanı Melih Gökçek, metro ile senkronize çalışacak teleferik sisteminin trafiğin rahatlamasına yardımcı olacağını açıkladı.

Karar alındı

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan kararla teleferik ihalesine çıkıldığını, teknik görüşmelerin ardından güzergah ve sistemin netleştirildiğini dile getiren Gökçek, "Durakların ve güzergahın belirlenmesi için bölge halkıyla yüz yüze görüşme yapıldı. Yenimahalle Metro istasyonuyla Şentepe merkezine kadar ulaşım havadan sağlanacak. Güzergah boyunca 4 durak bulunacak. 10 kişilik 106 kabinin aynı anda hareket edeceği teleferik sistemi 200 metre kot farkında, 3 bin 257 metre uzunluğunda olacak" dedi.

Durmayacak
Gökçek, "Her kabin 15 saniyede bir istasyondan hareket edecek ve 13.5 dakikada başlangıçtan varışa ulaşabilecek. Sistem hiç durmayacak, yavaşlamayacak. Sadece engellilerin ve yaşlıların binişi sırasında kalkış yavaşlatılabilecek. Sistem metrodan çıkanların beklemeden kısa sürede ulaşmalarını sağlayacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplu taşımada ilk teleferik Şentepe'ye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN