Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Perdeler kapanıyor

Sanat kurumları mayıs ayının 20'sinden itibaren birer birer perdelerini kapatacak. Devlet Tiyatroları ve Operası, turne ve festivallerde seyirciyle buluşacak

Acısıyla tatlısıyla bir sanat sezonunun daha sonuna gelindi. Başkent salonlarını dolduran seyirci için tatil ayları başlıyor. Sezonun kapanması, sanatçılar için gelecek sezona dair yapılacak hazırlıkların başlaması anlamına geliyor. Geride bıraktığımız sezonu değerlendirmesini istediğimiz Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aykut Çınar, 2013-2014 repertuvarıyla ilgili toplantı yaptıklarını anlatarak, "Şimdiden hangi eserlerin seyirciye sunulacağını belirlemek durumundayız" dedi. Çınar, devlete bağlı sanat kurumları için telif meselesinin halen bıçak sırtı olduğunu vurgulayarak, bu konuda eser sahibi sanatçılarla uzun görüşmeler yaptıklarını ve repertuvara almayı düşündükleri bazı eserlerin uzlaşıya varılamaması nedeniyle sahnelenemediğini belirtti.

SANAT HERKESİN HAKKIDIR
25 Mayıs'ta Rigoletto Operası'yla kapatacakları 2012-2013 sezonunun kendileri için verimli geçtiğini dile getiren Çınar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sanat herkesin hakkıdır diyerek yola çıktık ve sürekli olarak salonlarımıza gelen seyircilerimizin yanında çeşitli sebeplerden dolayı eserlerimizi hiç izleme imkanı bulamayan vatandaşlarımıza da ulaşmaya çalıştık. Bu amaçla cezaevlerine, yaşlı bakımevlerine, Çocuk Esirgeme Kurumu'na giderek temsiller verdik. Bu yıl çok önemli bir bale eserini de repertuvara kazandırdık. Muammer Sun'un 'Sevginin Bedeli' balesi ilk kez seyircimizle buluştu. Karyağdı Hatun ve V. Murad da sahnelenen önemli eserlerimizdi. Çocuk oyunlarımız ilgiyle izlendi. Biz her zaman daha iyisini sunmak için çalıştık. Bu sezon seyirci sayımızı, gelecek sezona oranla, 6-7 bin kişi artırdık. Gelecek sezonda da bu artışı sürdürmek istiyoruz. Özellikle operada 4-5 yeni eser planlıyoruz."

SON TEMSİLLER 19 MAYIS'TA

Son olarak Aklımdaki Kadınlar adlı oyunun prömiyerini gerçekleştiren Ankara Devlet Tiyatrosu, 19 Mayıs'ta yerleşik sahnelerde yapılacak son temsillerin ardından turne ve festivallerle yaz boyunca farklı illerde temsiller vermeye, perde açmaya devam edecek.

OYUNLAR KAPALI GİŞE İZLENDİ
Sezona, özelleşecek mi, özerkleşecek mi tartışmalarıyla başlayan Devlet Tiyatroları da (DT) Ankara'da birkaç sezondur kapalı gişe sahnelediği Kerbela, Bir Delinin Hatıra Defteri, Fosforlu Cevriye gibi seyircinin aşina olduğu oyunların yanı sıra Sabri Esat Siyavuşgil'in Edmond Rostand'ın aynı adlı eserinden çevirdiği Cyrano de Bergerac'ı Işıl Kasapoğlu rejisiyle sundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Perdeler kapanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN