Çatılarınız çok renksiz

Birbirinden farklı kültürlerin buluştuğu Güney Afrika'nın Sefiresi Mandisa Khumalo, Ankara'nın çatılarını çok renksiz buluyor

Giriş Tarihi: 2.6.2013

GENİŞ yontulmamış elmas rezervleriyle ünlü, coğrafik ve jeopolitik çeşitlilikleriyle dikkat çeken ve yerlileri tarafından "Tanrı'nın dünyadaki penceresi" olarak nitelendirilen Güney Afrika'nın Büyükelçisi Vika M. Khumalo'nun eşi Mandisa Khumalo ile Gaziosmanpaşa'daki rezidansında bir araya geliyoruz. Farklı kültürlerin buluştuğu bir ülkeyi daha yakından tanımanın heyecanıyla tercümanımız Didem Akalınlar ile rezidansın kapısından içeri giriyoruz. Sadelik ve şıklığın hakim olduğu konutta Afrika'ya özgü dekoratif eşyalar gözümüze çarpıyor. Biz onları incelemeye dalmışken Sefire Mandisaı Khumalo geliyor. Kendisi 1 yıldır Türkiye'de ve daha önce burayı görmemiş. Daha önce eşinin görevi dolayısıyla ABD ve Çin'de bulunan Sefire Khumalo'nun asıl mesleği telekomünikasyon pazarlama alanında uzmanlık. Şu anda çalışmayan Khumalo, Fransa'daki bir üniversiteye doktora tezi hazırlıyor. Sefirenin iki kızından küçük olanı Ankara'da Amerikan okuluna gidiyor diğeri ise Çin'de eğitim alıyor. Sefire ile ilgili bu kısa bilgileri edinir edinmez sohbetimizi koyulaştırıyoruz ve Ankara ile ilgili düşüncesini merak ediyoruz. Bize gülümseyerek 'çatıların' çok renksiz olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Bizim ülkemizde hepsi farklı renkli ancak burada hepsi kırmızı. Boyansa şehre renk gelir."

Türkiye dışında farklı kültürleri de gördünüz… Burası ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Türkiye, Güney Afrika'ya benziyor çünkü insanlar arkadaş canlısı ve yardımseverler, birbirlerini seviyorlar, özellikle pazarlarda, alışveriş merkezlerinde alışveriş yaparsanız sizi daha çok seviyorlar (gülüyor) Çok fazla benzerlikler var aslında. Özellikle şehre geldiğinizde insanların makyajları, giyimi kuşamı, kırsal kesimdeki insanların daha geleneksel oluşu...
İki ülke arasındaki ilişkiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şuanda çok iyi. Kendi ülkemize direkt uçuşlar var bu da aramızdaki bağın ne kadar güçlü olduğunu, ekonomik anlamda bağların ne kadar sıkı olduğunu açıkça gösteriyor.
Geçen yıl siz buradayken yapılan Ankara Alışveriş Festivali'ne ilişkin bilginiz var mı? Bu yıl festivalden yararlanmayı düşünüyor musunuz?
Alışverişi seviyorum, özellikle indirim günlerini. (gülüyor) Burada olursam festivalden faydalanırım.

İNSANLARIMIZ ÇOK SAYGILIDIR
Kızlarınız bir Türk ile evlenmek isterse nasıl tepki verirsiniz?
Tabi ki güzel olur, benim için sıkıntı yok. Hatta eşim "Ailemizde daha çok zenginlik oldu" diyebilir.
Türkçe öğreniyor musunuz?
Öğrenmeye çalışıyorum. Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği'nin kurslarına katılıyordum (DMEDD) ama bıraktım. Daha yoğun bir ders programına ihtiyacım var.
Burada kaldığınız süre içinde öğrendiğiniz gelenek görenek oldu mu?
Çay!. Gerçekten farklı. Bizim de çayımız ama bu kadar içmiyoruz. Nereye giderseniz gidin alışveriş merkezine bile gittiğinizde size çay ikram ediyorlar. Bir de hamam kültürü, ilginç.
Kendi ülkenize özgü ön plana çıkan gelenekleri anlatır mısınız?
Öncelikle şunu belirtmeliyim bizim insanlarımız çok saygılılar. Güney Afrika'da yerleşim yeri bulmak ve yaşamak kolay çünkü insanlar gerçekten yardımsever. Çok çok eskiden bizde de görücü usulü evlilik vardı ama şu anda yok. Gay evlilikleri de son dönemde legal. Kabileler arasındaki evliliklerde de artık sorunlar yaşanmıyor. Ne kadar para olduğuna göre düğün yapma şekliniz değişiyor. Bizim için evlilik sadece kadın ve erkeğin evlenmesi değil ayrıca iki ailenin birleşmesi anlamına geliyor. Hala çeyiz ve başlık parası uygulaması var. Çeyizin ne kadar olacağını kızın ailesi karar verir. Kızın ailesi de erkek tarafına hediye veriyor.
Sizin evliliğiniz nasıldı?
25 yıllık evliyiz. Evliliğinizde yaşanan sorunlara aileler dahil oluyorsa ve bir şekilde sıkıntıyı çözüyorsa işin sırrı budur.

TRAFİK GOP'TA ZOR İLERLİYOR
Türkiye'nin hangi şehirlerini sırrı budur. gördünüz?
Eskişehir'e gittim ve şehrin girişindeki coğrafi koşulları ilginç buldum. İzmir, Efes, Meryem Ana bölgesi buraları gördüm. Hıristiyanların oraya gitmesini isterim. Bodrum da ilginç bir yer. Bodrum'dan Yunan adalarına gitmek istedik ama vize istediler ve buna şaşırdım.
Sahilleri nasıl buldunuz?
Gerçekten çok hoş.
Sizce Ankara'yı diğer şehirlerden ayıran özellikler nedir?
Her yerde olan başkentler gibi. İstanbul kadar canlı değil. Ekonomik şehirler çok daha fazla canlı olurlar.
Bu şehirde eksikliğini hissettiğiniz şey var mı?
Aslında çok fazla eksikliği olduğunu düşünmüyorum. İhtiyacın olan her şeyi burada bulabiliyorsun. Biraz kafa dinlemek istiyorsan da şehirden uzak yerlere giderek bunu sağlayabilirsin. Ama trafik sıkıntılı. Özellikle Gaziosmanpaşa civarında. Çevre yolu kullanırsan rahat ediyorsun. Ankara'da bugüne kadar nereleri gördünüz? Sevdiğiniz alanlar?
Gölbaşı, Angora'yı gördüm. Ankamall'ü beğeniyorum çünkü kocaman fakat çok insan olduğu için hafta içi gitmeyi tercih ediyorum.
Kent mimarisi olarak Ankara'yı nasıl buluyorsunuz?
Çatılarısevmiyorum çünkü hepsi kırmızı, biraz renklendirilmesi lazım.
Ülkenizde nasıl çatılar?
Farklı renkteler. Doğası ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Parklar gerçekten güzel, hoş. Havalimanına giderken dikkatimi çeken yol kenarlarında büyük alanların boş olması. Birkaç yıl içinde daha da gelişeceğini düşünüyorum.
Türk kadınlarının görünüşleri ve stili hakkında ne düşünüyorsunuz?
Moda aşırı derecede gelişmiş hatta bazı yerlerde Hollywood'dan daha gelişmiş olduğunu görüyorum.
Türk mutfağı ile aranız nasıl?
Kebabı çok seviyorum. Yemekler gerçekten çok güzel. Özellikle yoğurdu etle birleştirdiğiniz yemekler inanılmaz lezzetli. Ne zaman et siparişi versem "Yanında yoğurt da getirin lütfen" diyorum.
Peki, yaptığınız Türk yemeği var mı?
Aslında pek çok yemek bizim yemeklerimize benziyor. Mesela bulgur, pirinç pilavı, sebzeler aynı hemen hemen… sizin pek çok yemeğinizi siz sarıyorsunuz ama biz de 'sarma' yok.
Güney Afrika'ya özgü lezzetlerden söz eder misiniz?
Güney Afrika, kültürlerin birleştiği bir yer. Ama bizim en önemli yemeğimiz barbekü ile yapılan et. Sucuk, domuz eti, dana eti olabiliyor. Et ve sebzeler için soslar hazırlıyoruz. Ülkemizde farklı tarzlar olduğu için Hindistan, Çin, İtalyan yemekleri de olabilir.

ACI BAHARATIN ADI "KAYNANA"
Gelin-kaynana ilişkileri nasıldır?
Aslında değişiyor. Bazen gelinler kayınvalideyi sevmeyebiliyor ve araya başkaları girerek ilişkiyi yumuşatabiliyor. Bir baharatımız var ve çok acıdır. Bu baharatın takma adı ise 'kaynana.' Kaynanalar çok konuştuğu içtin öyle bir izim verilmiş. Bir dükkandan 'kaynana' satın alırsanız size hemen "Kaynananız gerçekten o kadar kötü mü?" diye sorar.
Kendi ülkenizdeki ve Türkiye'deki kadın haklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Benim ülkem çok yol aldı. Ülkenin her yerinde kadınların yüzde 50 oranda devlet makamlarında yer alması isteniyor. Bazı yerlerde tamamlanmamış olsa bile yüzde 50 olması isteniyor. Devlette böyle olmasına rağmen iş yaşamında bu henüz gelişmedi. Şirketlerin CEO'larında yönetim kurullarında bu kadar yer almıyorlar.
Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?
Genellikle alışveriş yapıyorum ve tezimi yazıyorum.
Türk müziklerini dinler misiniz?
Sanatçı adını bilmiyorum. Burada insanların dans etmeyi sevdiğini biliyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çatılarınız çok renksiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN