Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rekor suç duyurusu

Ankara'da Gezi Parkı eylemlerinde 'halkı galeyana getirenler' hakkında 837 kişi provokatörlük iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu

İstanbul'da başlayıp Ankara'ya sıçrayan Gezi Parkı eylemleriyle ilgili 837 kişinin suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. "Başbakan'a hakaret etmek ve halkı galeyana getirmek" iddiasıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi'nde hakkında suç duyurusu yapılan kişiler arasında avukat, doktor, öğretmen ve astsubayların da bulunduğu öğrenildi. "Facebook" ve "twitter" gibi sosyal medya sitelerinden eylemcileri yönlendiren provokatörleri işaret eden suç duyurularıyla ilgili polisin inceleme başlattığı öğrenildi.

TAKİBE ALINDI

Taksimi yayalaştırma projesi kapsamında Gezi Parkı'nda yapılması planlanan Topçu Kışlası için ağaçların sökülmesiyle başlayan eylemler kısa sürede Türkiye geneline yayıldı. Eylemlerin ikinci adresi olan Ankara'da polisle göstericiler arasında şiddetli olaylar yaşandı. Ethem Sarısülük'ün polis tarafından öldürüldüğü, çok sayıda gösterici ve polisin yaralandığı Başkent'teki eylemlerin faturası ise 2 milyon TL'yi aştı.

Detaylı soruşturma başlatıldı
Bir ay süren eylemlerde en çok konuşulan konu ise sosyal medyanın rolü oldu. "Facebook" ve "twitter" gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanarak kitleleri organize edip galeyana getiren provokatörler polis tarafından yakın takibe alındı. Kurulan özel ekiple tespit edilen 60'ı aşkın sosyal medya provokatörü için operasyonlar düzenlendi. Sosyal medyayı yakından takip eden 837 kişinin ise Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi'ne gelerek provokatörlerin attıkları twit iletilerinde Başbakan'a hakaret ettiklerini ve halkı galeyana getirdiklerini iddia etti. Polisin, suç işledikleri iddia edilen aralarında doktor, avukat, öğretmen ve astsubayların da bulunduğu kişilerle ilgili detaylı bir soruşturma başlattığı kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekor suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN