Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davulcular teknolojiye direniyor

Davulculuk geleneği, azalan ilgiye rağmen yaşatılmaya çalışılıyor. Mülakata katılan davulcu adayları, kıyafet, davul görünümü ve mani testinden geçirildi

Giriş Tarihi: 9.7.2013
Çalar saat ve telefonun olmadığı, teknolojinin gelişmediği yıllarda vatandaşları sahura kaldırmada sorumluluk üstlenen davulcular, yine ellerinde tokmakla caddeleri arşınlayacak. Oruç tutan Müslümanlar'ı sahurda uyandırmakla görevli davulcuların asırlar boyunca tek geliri, vatandaşın gönlünden kopup verdiği bahşiş.

İLGİNÇ GÖRÜNTÜLER YAŞANDI
Bazı belediyeler şikayetler nedeniyle davulculuk geleneğini yasaklarken kimi belediye gelenekleri sürdürüyor. Bu çerçevede birçok belediye kurdukları komisyon aracılığıyla Ramazan davulcularını belirledi. Komisyon, davulcuları ritim, kıyafet, davul görünümü ve mani testinden geçirdi. Ritim konusunda başarılı olan bazı davulcuların, mülakatın heyecanıyla daha çok mani söylerken heyecanlanmaları ilginç görüntülere neden oldu.

HATAY'DAN GELDİLER
Etimesgut Belediyesi'nin 18 mahallede görev alması amacıyla yaptığı mülakata katılan davulcu Hasan Ergün, Hatay'dan ailesiyle 1 aylığına davul çalabilmek için Başkent'e geldiklerini söyledi. Her yıl düzenli Ankara'ya geldiklerine işaret eden Ergün, diğer aylarda da düğünlerde çalıştıklarını söyledi. Ramazan'da davulcuların ortalama 5 bin TL kazandıkları açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davulcular teknolojiye direniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN