Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deri kesme hattını dünyaya duyurdu

Ünlü hattatların eserlerini ilk kez deriye aktaran Kültür Bakanlığı sanatçısı Murat Ateş, kısa sürede dünyanın dört bir yanından teklif aldığını açıkladı

Giriş Tarihi: 26.7.2013
Dünyaca ünlü hattatların eserlerini kendi geliştirdiği bir teknikle deri üzerine aktaran Kültür Bakanlığı sanatçısı Murat Ateş, kısa sürede adını dünyaya duyurduğunu söyledi. Hat eserlerinin farklı tekniklerle yeniden yorumlanmasına alışkın olduklarını fakat deri kesme tekniğinin bu alanda daha önce hiç denenmediğini belirten Ateş, "Gerçekten kısa sürede hem Türkiye'de hem de dünyada ilgi çekti. İşin başında yapmak istediğim şey tam olarak anlaşılamadığı için hattatlar izin vermek istemiyorlardı fakat sonucu gördükten sonra birçok hattatın eserini deriye aktardım" dedi.

SARAYDA SERGİ
Çalışmalarına Ankara'da başladığını ancak açtığı birkaç sergiden sonra Türkiye'nin her yerinden teklifler geldiğini aktaran Ateş, "Şu anda 8. sergimiz Altındağ Belediyesi Sanat Sokağı Sergi Salonu'nda devam ediyor. Pazar gününe kadar da açık kalacak. Ardından İstanbul Beylerbeyi Sarayı'nda bir sergimiz olacak. Onun için yeni eserler hazırlıyorum" diye konuştu.

ÜÇ METRE 'ELİF' KESİYOR
Ateş, sergide, Azeri hattat Gülhan Beydemir'in üç metrelik Elif'inin olduğunu anlatarak, "Serginin favorisi o olacak. Gülhan hocamla tanışmamız ilginç oldu. Kendisine defalarca ulaşmaya çalıştım fakat olmadı. O da beni araştırmış. Daha sonra deriye kesmek istediğim eserini alıp kendisi sergime geldi ve 'buyurun' dedi" diye konuştu.

IRAK'LI HATTAT'IN HİLYESİ
Ünlü hattat Mahmut Şahin'in de "Bütün eserlerimi kesebilirsiniz" diyerek sonuna kadar destek verdiği Murat Ateş'in, İrlanda'da açtığı sergi de hayli ilgi görmüş. Ateş, Dışişleri Bakanlığı ve Anadolu Uluslararası Kültür Sanat Derneği'nin (ANKÜSAD) katkılarıyla gittiği ülkede geleneksel el sanatlarında ekol sahibi 8 sanatçıyla birlikte eserlerini sergilediğini ifade etti.

'İRLANDA BENİM İÇİN İLK OLDU'
Başarılı sanatçı, "İrlanda benim için bir ilk oldu. İlerleyen dönemde ABD, Azerbaycan ve KKTC'de sergilerim olacak Allah kısmet ederse. 1 Ekim'den itibaren de İstanbul Beylerbeyi'nde bir sergimiz var, 10 gün kadar devam edecek. Daha önce görülmemiş ebatta, 3 metrelik Elif'i deri üzerine hazırlıyorum. Bir de yetiştirebilirsem Iraklı hattat Mahfuz Zünnun El-Ubeydi'nin Hilye-i Şerif'i olacak" diyerek düşüncelerini anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deri kesme hattını dünyaya duyurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN