Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşüme adımızı yazdırdık

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'nın kentsel dönüşüm projeleriyle dünyada lider kentler arasına ismini yazdırdığına dikkat çekti

Geleceğin kentleri, kentsel dönüşümün önemi ve kent tasarımlarının masaya yatırıldığı Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı 2. Genel Kurulu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in katılımlarıyla gerçekleştirildi. Kurula çok sayıda yabancı misyon temsilcisi katıldı. Gökçek, dönüşümde Ankara'nın lider kentlerden biri olduğunu söyledi.

"TERCİH DEĞİL ZORUNLULUK"
Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı 2. Genel Kurulu'nun açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 21. yüzyılı bazılarının "kentler çağı", bazılarının ise "tasarım çağı" olarak adlandırdığını belirterek, "Endüstriyel güç ve kentler arası rekabetin hızla büyüdüğü bir dönemde insan ve doğal çevre arasında en güzel uyumu sağlayan tasarım, bir tercih değil, bir zorunluluktur" diye konuştu. Tasarımın zorunluluk haline gelmesinin nedenlerini sıralayan Başkan Gökçek, bu yılki genel kurulun ana temasını "Kentsel dönüşüm metotları ve dönüşüm sonrası ortaya çıkan alanların değerlendirilmesi" olarak belirlediklerini söyledi.

'HOŞGELDİNİZ RESEPSİYONU'
Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Yönetim Kurulu ve 2. Genel Kurul Toplantısı Programı için çeşitli ülkelerden Ankara'ya gelen belediye başkanları resepsiyonda ağırlandı. Resepsiyon, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in ev sahipliğinde Gençlik Parkı'nda gerçekleşti.

İLGİYLE İZLENDİ
Gökçek, dünyanın ağır ekonomik krizle mücadele ettiğini, bazı ülkelerin de savaş ve iç çatışma sarmalında olduğunu anımsatarak, "Böyle bir dönemde dostluk, kardeşlik ve işbirliği için bir araya gelmeleri son derece önemli" dedi. Resepsiyonun ardından Gençlik Parkı'nda lazer, ses ve suyun müzikle dansını ilgiyle izledi.

'DÜNYA LİDERİ YAPTIK'
Ankara'nın nüfusunun 80 yılda 30 binden 5 milyona çıktığını vurgulayan Başkan Melih Gökçek, "Hızlı büyüme ve plansız yapılanmanın olumsuz etkilerini yakından hissettim. Ancak Sayın Başbakanımızın destekleriyle çıkartılan kentsel dönüşüm yasaları sayesinde plansız alanlarla mücadele konusunda büyük mesafeler kat ettik. 55 adet kentsel dönüşüm projesiyle Ankara'yı bu alanda dünyanın lider kentlerinden birisi haline getirdik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüme adımızı yazdırdık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN