Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tartışılan projeye Karayalçın imzası

ODTÜ'den geçecek yolla ilgili tartışmalar sürerken projeye dair 22 yıllık imzalar ortaya çıktı. Murat Karayalçın'ın onayladığı projeye CHP'li vekillerin karşı çıkması tepki topladı

Giriş Tarihi: 8.9.2013
Eskişehir Yolu'nu Konya Yolu'na bağlayacak ODTÜ geçişine yönelik tartışmalar sürüyor. Yolla ilgili ilk kararın ise 22 yıl önce alındığı ortaya çıktı. Kararın altında da dönemin Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ın imzası bulunuyor. Aynı belgedeki diğer imza ise ODTÜ'den yetişen en önemli bilim adamları arasında gösterilen merhum Raci Bademli'ye ait.

KARAYALÇIN'IN İMZASI VAR

Murat Karayalçın, 6 Haziran 1991 tarihinde Belediye Meclisi'ne gönderdiği yazıda, Eskişehir-Konya Yolu'nun birbirine bağlanması için Karakusunlar ve Çukurambar'dan geçecek yolun 1/1000 ölçekli imar planının hazırlanmasını istedi. Yolun "Çevre Yolu" olarak tanımlanması ise dikkat çekti. Büyükşehir Belediye Meclisi, 2 Ağustos 1991 tarihindeki 347 no'lu kararıyla Karayalçın'dan gelen talebi onayladı.

BADEMLİ 'NİN PROJESİ

ODTÜ'nün yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan ve Karayalçın döneminde Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı görevini yürüten Raci Bademli ise projenin mimarıydı. Karayalçın'a projeyi sunan Bademli gibi bugünkü ODTÜ yönetimi de 18 Nisan 2013 tarihinde Büyükşehir Belediyesi'ne yazdığı yazıda yola itiraz etmedi.

Odtü de kabul ediyor
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü'nden, Anadolu Bulvarı'nın devamı olarak ODTÜ arazisinin doğu sınır bölgesiyle 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinden geçecek yolun yapımıyla ilgili "söz konusu arazinin yol için ayrılmış olması nedeniyle 1980'lerden beri bu bölgede ağaçlandırma yapılmadığını" bildirdi. ODTÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Anadolu Bulvarı ve devamı olan yolun, Konya Yolu ile Eskişehir ve İstanbul yollarını birbirine bağlayan bir "iç çevre yolu" olarak Ankara Nazım Planı 1990'da yer aldığı belirtildi.

Eylemler sürüyor
Anadolu Bulvarı'nın devamı olarak ODTÜ arazisinin doğu sınır bölgesiyle 100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinden geçecek yol yapımı sırasında ağaçların sökülmesini engellemek isteyen bir grup eylem yaptı. Emniyet görevlileri, ikazlara uymayan gruba uyarılarda bulundu daha sonra da uyarıları dinlemeyen grubu biber gazıyla grubu alandan çıkardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tartışılan projeye Karayalçın imzası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN