Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İthal kömür köylüleri ekmeğinden ediyor

Giriş Tarihi: 11.9.2013

Doğu'dan gelerek Çayıralan'da mangallık meşe kömürü üreten köylüleri ithal kömür vurdu. Köylüler, üretikleri kömürden 218 tonunu satamadı

Yozgat'ın Çayıralan ilçesindeki meşe ormanlarında her yıl yüzlerce ton meşe kömürü üretimi yapılıyor. Mardin ve Diyarbakır'dan gelen 100 aile geçimini mangal kömüründen sağlıyor. Orman İşletme Şefliği'nden aldıkları izinle kurulan ocaklarda meşe ağacı odunundan mangal kömürü üretimi yapan köylüleri, kışın yaklaşmasıyla birlikte iflas korkusu sardı.

İTHALE DAYANAMIYORLAR
Ürettikleri mangal kömürünü tüccarlara satarak geçinen köylüler, bin bir emekle ürettikleri meşe kömürlerini satamamaktan şikayetçi. Ürettikleri kömürün sadece 4'te birini satabilen köylülerin, 218 ton kömürü ellerinde kaldı. "Kara emek"lerinin Mısır, Küba, Rusya ve Bulgaristan'dan ithal edilen kömürler nedeniyle artık para etmediğini belirten köylüler, tüccarların ucuz olduğu için kendilerinin ürettiği doğal kömür yerine dış ülkelerdeki katkılı ve presli kömürü tercih ettiklerini belirtiyor.

BAŞINDA NÖBET TUTUYORLAR

Yıllardır mangal kömürü üreterek geçimlerini sağladıklarını belirten köylülerden Vedat Tekin, üretimi bir hayli zahmetli olan mangal kömürü sektörünün yapılan ithalatlarla yok olma noktasına geldiğini söyledi. Her ay Mersin Limanı'na 10 bin ton preslenmiş ithal kömür geldiğini ifade eden Tekin, "Biz bu kömür için eşlerimizle gece gündüz nöbetleşe çalışıyoruz. Torlukların hava almaması gerekiyor. O yüzden her bir torluğun başında 10 gün nöbet tutuyoruz. En ufak bir delik bütün emeğimizin yok olması anlamına geliyor" dedi.

'İTHAL KÖMÜRE SINIRLAMA GETİRİLSİN'
Aileleriyle yılın 9 ayını ormanda kurdukları çadırda yaşadıklarını anlatan Tekin, "Yurt dışından gelen ucuz presli kömürleri tercih eden tüccarlar bizden kömürü hem ucuz hem de uzun vadeli istiyor. Buradaki işlerimizi yürütebilmemiz içinde paraya ihtiyacımız var. Tüccarların teklif ettiği fiyatlar bizim sonumuz demek. Bu yıl 218 ton kömürümüz elimizde kaldı. Sersefil halimize mi yanalım yoksa elimizde kalan kömüre mi yanalım anlayamadım. Yetkililerden talebimiz ithal kömüre sınırlandırma getirmeleri" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İthal kömür köylüleri ekmeğinden ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN