40 yıldır hastaların yardımına koşuyor

Giriş Tarihi: 13.9.2013

Yaptırdığı sağlık ocakları, hastanelerle 40 yıldır vatandaşların yanında olan HASVAK'ın kurucusu ve Başkanı Engin Öztürk, "Tek amacımız hizmet" dedi

Türkiye Devlet Hastaneleri ve Yardım Vakfı (HASVAK), aralık ayında 40'ıncı yılını kutlayacak. Yıllardır farklı illerde yaptırdığı sağlık ocakları, hastane anaokulu ve kreş gibi yatırımlarla vatandaşlara yardım elini uzatan vakfın kurucusu ve başkanı Engin Öztürk, "Amacımız, sadece insanlığa hizmet etmek" dedi. Öztürk, SABAH Ankara'ya vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi ve tüm vatandaşları etkinliklere katılmaya davet etti.

"KARŞILIK BEKLEMEDİK"
Birçok sağlık ocağı ve hastane yaptırıp devlete bağışladığını ve kira almadığını belirten Öztürk şunları söyledi: "Düzce depreminden sonra orada sağlık ocağı yaptırdık. Sapanca'da çocuklar için anaokulu ve kreş yaptık. Devlete 11 ambulans bağışladık. Bunları hiçbir karşılık beklemeden hastalara hizmet ve yardım etmek için yaptık. Tek isteğimiz etkinliklerimizin duyurularak vatandaşlarımızın tarama testi yaptırması ve eğitimlere katılarak kanser konusunda farkındalık oluşturulması."

"ERKEK MEME KANSERİYDİ"
Teknolojinin hızla geliştiği dönemde sağlıklı yaşamın öncelikli hedef haline geldiğini ifade eden Engin Öztürk, vakfın 15 günde bir sağlığa ilişkin eğitim toplantıları düzenlediğini söyledi. Öztürk, halk sağlığı kurumlarının uzman doktorları ve elemanları tarafından uygulamalı, herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilen etkinliklerin önemine dikkat çekti.

'YURTDIŞINDAN TIBBİ CİHAZ GETİRTİYORUZ'
Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi mezunu olan Öztürk hastalara yardım etme isteğini ise şu şekilde anlattı: "1974 yılında Kıbrıs yaralılarını Gülhane'de ziyarete gittim. Onlar için çok üzülmüştüm. Birçok eksikleri vardı. Bir başka etki ise babam hastaydı ve mal varlığımızdan hastane yaptırmamı istedi. Bu isteğinden bir hafta sonra vefat etti. Sonra ben Gölbaşı Devlet Hastane'sini yaptırmaya başladım. Param tükenince de yardımlar sayesinde bitirdik. Bu vakfı kurmak nasip oldu. 1993'ten beri vergi muafiyetimiz var ve birçok tıbbi cihazı yurtdışından getirtiyoruz."
Sigara için özel proje başlatıldı

SİGARA İÇİN ÖZEL PROJE BAŞLATILDI
Bir çok önemli projeye imza atan HASVAK, her yaştan insanın sağlık konusunda bilinçli olması için ilköğretim okullarında da "Geleceğini Söndürme" adıyla bir proje başlattı. Sigaranın sağlığa zararları ve kanser yapıcı etkilerinin anlatıldığı eğitimlerle ilgili bilgi veren Engin Öztürk, "Her çocuğa iki ay içinde en az iki kişiye sigarayı bıraktırtma görevi veriyoruz. Eğitimin sonunda çocukları belge ve ödüllerle onurlandırıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 yıldır hastaların yardımına koşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN