Tarihi konak müzeye dönüştü

Karahan Müzesi'ni kendisi kuran mimar Vural Karahan, "Tek derdim buranın yaşaması" diyor

Giriş Tarihi: 1.10.2013
Yıkılmak üzereyken mimar Vural Karahan tarafından satın alınan Kalecik'teki konak, bugün "Karahan Müzesi" olarak hizmet veriyor. 2008'de restore edilen konağa ilçe sakinleri kendi delerinden ve ninelerinden kalan eşyaları bağışladı. Müzede 80 yıllık fare kapanından Kalecik milli kıyafetine, Osmanlı başlıklarından 180 yıllık demir panjura kadar birçok eser sergileniyor. Milli mücadele ve ilk cumhuriyet yıllarına ait birçok eski fotoğrafın da bulunduğu müzede Kalecik halkının Fransız marka bir uçağın önünde çektirdiği fotoğraf büyük ilgi görüyor.

BİNLERCE YILLIK RESİMLER

1928 yılına ait ve Vural Karahan'ın dedesinin de bulunduğu fotoğraf, Kalecik halkının Fransa'dan getirttikleri uçağı devlete hediye ettiklerini anlatıyor. Müzenin üst katının tarihi dokusunu bozmadan restore ettiren mimar Vural Karahan, aynı zamanda Kalecik'e özgü yemekleri de ziyaretçilere sunuyor. Atatürk'ün de dinlenme ve konaklama yeri olan Karahan Konağı'nda M.Ö. 5 bin yıllarına ait av resimleri ve Vural Karahan'ın 8 ayda taş üzerine çizdiği toplam 900 resim var.

"KÜLTÜRÜYLE ANILSIN"
Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen müzenin kurucusu Vural Karahan, "Benim derdim ticari kaygılar değil. Zaten İstanbul'da bir şirketim var ve ben orada yaşamıyorum. Burada kendi memleketimde yaşamayı tercih ediyorum. Ayda iki kere İstanbul'a giderek işlerimi hallediyorum. Bu hayatta en büyük isteğim Kalecik'in tarihi ve kültürü ile anılmasıdır. Oğluma da vasiyetim bu müzeyi ve konağı hep koruyup yaşatmasıdır. Biz kendi imkanlarımızla kurduğumuz bu müzemizde Kültür Bakanlığı'nın da eser bağışı katkıda bulunmasını isteriz" diyor.

SARAY ÇİVİLERİNİ SEVE SEVE VERDİ
13. yüzyılda Saray Camisi yapılırken kullanılan çivileri bağışlayan Recep Bostancı, "Ben dahil buradaki birçok kişi seve seve elinde bulunan eserleri bağışladı. Vural Karahan'a bu gönüllü olarak gerçekleştirdiği girişimine destek vermek bizi de mutlu etti. Bu çiviler 13. yüzyılda yaptırılan Saray Cami'nin restore işlemi sırasında ortalığa dökülmüştü. Ben yerden topladım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi konak müzeye dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN