Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sistem değişmeli

Eğitimci Şemsettin Ceran, son dönemlerde yaşanan dershane tartışmasını sivrisineğe benzeterek, "Bataklık kurutulmalı, sistem değişmeli" dedi

Giriş Tarihi: 26.11.2013
Dershanelerle ilgili sorunun kısır tartışmalarla çözülemeyeceğini ifade eden eğitimci-yazar Şemsettin Ceran, "Ülkemizde yıllardır liselere giriş, üniversiteyi giriş, bunun devamında da bir dershane tartışması var. Fırsat eşitliğini ortadan kaldırıyor, varlıklı insanların çocukları gidiyor, fakir ailelerin çocukları gidemiyor. Dershaneler okulun önüne geçiyor. Okulun hiçbir işlevi yok, dershaneye gitmeden üniversiteye girmek mümkün değil gibi birçok tartışma yürütülüyor. Bunların tümü sivrisineklerdir. Sivrisinekler öldürmekle bitmez. O zaman bataklığı kurutmak, eğitim sistemini değiştirmek lazım" diye konuştu.

"İLK ADIM ORTAOKUL"

Yurt dışında farklı ülkelerde eğitim sistemleriyle ilgili incelemelerde bulunan ve "Eğitimde Yeniden Yapılanma" adında bir kitap yazan Ceran, eğitim sisteminin temelden düzeltilmeye ihtiyaç duyduğunu söyledi. 40 yıllık birikimiyle hazırladığı yeni sistem önerisinde Ceran, "Çözüm için ortaokuldan başlamak gerekiyor. Öğrenciler, okuldaki başarısına, yeteneğine göre bir yönlendirmeden geçerek akademik bir liseye mi, yoksa bir meslek lisesine mi gidecek sorusunun yanıtını veliler ve öğretmenler kurulu belirleyecek ve böylelikle yeni sistemin ilk adımı atılmış olacak" diye konuştu.

'ARTIK YARIŞ ATI OLMAYACAKLAR'
Liseler arasındaki farklılıkların kaldırılması gerektiğini belirten Şemsettin Ceran, "Fen, öğretmen, imam hatip lisesi gibi ayrım olmayacak. Çocuklarımız ilk aşamada yarış atı olmaktan kurtulacak, çocukluklarını yaşayacak. İkinci aşamada ise öğrenci, diploma notuyla istediği üniversiteye gidecek. Üniversiteye yerleşememişse uzaktan eğitim sistemi sayesinde istediği yere başvuracak."

ÜNİVERSİTEYİ BİTİRMEK, İŞE GİRMEK ZORLAŞACAK
Üniversiteyi bitirme ve işe girme sürecinin zorlaştırılarak nitelikli bireylerin yetiştirileceğini söyleyen Ceran, "Herkes istediği üniversiteye girecek. Ama istediği üniversiteyi bitirmesi çok zor olacak ya da KPSS'yi kazanamadığı sürece istediği alanda çalışamayacak. Üniversite bitene kadar hiçbir sınav yapılmayacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sistem değişmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN