Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan ÖTKÜN: Futbol-hayat-gol

Giriş Tarihi: 27.12.2013
2013 yılını göndermeye sayılı günler kaldı.
Futbolla dolu bir yılı daha geride bırakacağız.
Aslında; hayat devam ettiği sürece, futbol heyecanı da devam edecektir.
Kabul etsek de etmesek de futbol, yaşantımızın bir parçası olmuştur.
Yönetmenliğini Serdar Akar'ın yaptığı, "Dar Alanda Kısa Paslaşmalar" filmindeki şu sözler, futbolla hayat arasındaki bağlantıyı en güzel şekilde vurgulamaktadır; "Hayat futbola fena halde benzer. Futbol, şahsi beceri gerektirir; ama aslında toplu oynanan, insanların bir takım halinde oynadıkları oyundur. Hayat da öyle değil mi? İstediğin kadar yetenekli ol. İyi bir takımın yoksa kaybedersin."
Liverpool'un
menajerlerinden Bill Shankly'in, "Futbol bir ölüm-kalım meselesi değildir. Ondan çok daha önemlidir" sözleri futbolun insan yaşantısıyla ne denli bağlı olduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.
Fransız varoluşcu filozoflardan Albert Camus ise futbolla, hayat arasındaki bağlantıya kaleci gözüyle bakarak, "Ahlaka dair ne öğrendiysem futboldan öğrendim. Çünkü, top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi" demiştir.
Bugün dünyanın en ateşli taraftar grubu olan takımların başında Arjantin'in ünlü takımı Boca Juniors gelmektedir. Efsane oyncu Diego Armando Maradona'nın bir dönem formasını giydiği Buca Juniors takımının maçlarını oynadığı La Bombonera Stadı'nın giriş kapısında, "Boca es mi religion, Maradona es m, dios, La Bambonera es mi Maradona" yazar. Türkçesi, "Dinim Boca, Tanrım Maradona, Mabedim La Bombonera"dır.
Dünyanın en ünlü şair ve yazarlarından olan Oscar Wilde ise futbolu şöyle tarif etmektedir: "Rugby, centilmenlerin barbarlar için oynadığı oyundur. Futbol ise barbarların centilmenler için oynadığı oyundur."
Oscar Wilde
günümüzde yaşasaydı aynı görüşleri paylaşır mıydı bilemeyiz.
Ancak, futbol deyince akla ilk gelenin gol olduğunu herkes bilmektedir.
İngilizler'in dediği şekliyle, "Futbolun en güzel meyvesi goldür." 2013 yılında bu en güzel meyveyi taraftarlarına sunan 10 futbolcu arasında bir Türk oyuncunun da olması kara bulutların bir türlü dağılmadığı Türk futbolunun parlayan yüzü oldu.
İşte, 2013 yılında şeref kürsüsünde olan golcüler; Cristiano Ronaldo (Real Madrid- 69 gol), Zlatan İbrahimoviç (PSG- 47 gol), Lionel Messi (Barcelona- 45 gol), Luis Suarez (Liverpool-
42 gol), Edison Gavani (PSG- 40 gol), Robert Lewandowski (B.Dortmund- 39 gol), Diego Costa (A.Madrid-36 gol), Burak Yılmaz (Galatasaray-33 gol), Sergio Agüero (M.City- 33 gol).
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan ÖTKÜN: Futbol-hayat-gol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN