Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Isı yalıtımıyla büyük tasarruf

Mantolamanın yanı sıra pencere, bodrum ve çatılarda yapılabilecek ısı yalıtım sistemiyle enerjide yüzde 80 tasarruf sağlanabileceği açıklandı

Giriş Tarihi: 18.1.2014
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, zorunlu hale getirilen mantolamanın yanı sıra pencere, bodrum ve çatılarda yapılabilecek ısı yalıtım sistemleriyle yakıt ve enerji tasarrufunun yüzde 90'a çıkarılabileceğine dikkat çekti. Bakan İdris Güllüce, enerjinin verimli kullanılması amacıyla Enerji Kimlik Belgesi bulunmayan binalara 'kullanım izni' verilmediğini, eski binaların da 2017'ye kadar bu belgeyi almasının zorunlu tutulduğunu hatırlattı.

"YÜZDE 80-90'A ÇIKIYOR"
Bu kapsamda dış cepheye uygulanacak mantolamanın, TSE standartlarına göre yapılması halinde yüzde 60'a kadar yakıt ve enerji tasarrufu sağlanabildiğini ifade eden Bakan Güllüce, "Mantolama uygulamasının yanı sıra artı etken olabilecek bazı yalıtım türleri de bulunuyor. Pencere ve doğrama, bodrum katları, çatılarda yapılabilecek farklı ısı yalıtım sistemleriyle bu tasarruf oranı yüzde 60''tan 80-90 seviyelerine çıkarılabiliyor" dedi.

"KİRLİLİK AZALIYOR"
Güllüce, doğru firma ve doğru malzemeyle yapılan dış cephe mantolama uygulamalarının ömrünün, 80-100 yıl arasında değiştiğini kaydetti. Yalıtımlı binalarda sıcaklık dağılımının daha homojen olduğunu, gürültünün de emildiğini anlatan Güllüce, "Yalıtımla daha az ısı enerjisi kullanılıyor. Böylelikle milli ekonomiye katkıda bulunuluyor. Kullanılan enerjinin doğaya salımı da azalıyor. Çevre kirliliğinin de önüne geçiliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Isı yalıtımıyla büyük tasarruf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN