Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 çocuktan biri süt içmiyor

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, "Türkiye'de okul çağındaki her 10 çocuktan biri hiç süt içmiyor" diye konuştu

Giriş Tarihi: 11.2.2014
Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, "Türkiye'de okul çağındaki her 10 çocuktan biri hiç süt içmiyor, 10 çocuktan 6'sı düzensiz ve yetersiz miktarda süt içiyor. Bu nedenle Okul Sütü programı uygulaması, çocuklara süt içme alışkanlığını yerleştirmek açılarından çok yararlı bir programdır" dedi.

"ÇOK ÖNEMLİ"
Türkiye'de yıllık kişi başı süt tüketiminin yaklaşık 25 litre olduğuna işaret eden Akdur, "İtalya'da 63 litre, Rusya'da 94 litre, İngiltere'de 100 litre, Finlandiya'da ise 139 litre kişi başı süt tüketiliyor. Türkiye'de okul çağındaki çocukların süt tüketim oranı, Avrupa ülkelerinin çok gerisinde" diye konuştu. Akdur, sözlerini şöyle sürdürdü:" 10 çocuktan 6'sı düzensiz ve yetersiz miktarda süt içiyor. Türkiye'de yalnızca 10 çocuktan 3'ü düzenli ve yeterli miktarda süt içiyor. Bu nedenle Okul Sütü programı uygulaması, özellikle de yetersiz, dengesiz beslenen çocukların yetersizliklerini bir miktar da olsa karşılamak ve çocuklara süt içme alışkanlığını yerleştirmek açılarından çok yararlı bir programdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 çocuktan biri süt içmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN