Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keçiören'de ittifak mı yapıldı?

Türkiye' nin en büyük ilçelerinden biri olan Keçiören'de bu seçim halef-selef arasında geçeceğe benziyor. AK Parti mevcut Belediye Başkanı Mustafa Ak ile devam kararı aldı. MHP'nin adayı Mehmet Ali Tanrıverdi, ilçenin tanınan simalarından. Büyük Birlik Partisi ise önceki dönem AK Parti'den Belediye Başkanlığı görevini yürüten Turgut Altınok'u aday gösterdi. İlçede, "Ben bu yarışta yokum" diyen parti, CHP oldu. CHP, Dr. Murat Emir'i aday gösterdi. Gösterdiği adayla hem ilçe teşkilatını küstürdü hem de kendi seçmeninden büyük tepki aldı. Keçiören'de CHP'nin nispeten zayıf aday göstermesinin ardında ise bir anlaşmanın yattığı iddia ediliyor. İddiaya göre BBP ile CHP arasında gizli bir ittifak yapıldı. Bu ittifaka göre, ilçe belediye başkanlığı seçiminde CHP açıktan Büyük Birlik Partisi'nin adayı Turgut Altınok'u destekleyecek. Turgut Altınok da benzer şekilde Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde CHP'nin adayı Mansur Yavaş'ı destekleyecek. İddialar doğru mu? İttifak tutar mı? Bilinmez ama seçimde büyük bir kapışma yaşanacağı aşikar. CHP'nin varlık göstermemesi ile birlikte yarış AK Parti adayı Mustafa Ak ile Turgut Altınok arasında geçer. MHP'nin adayı Mehmet Ali Tanrıverdi partisinin önceki seçimde aldığı yüzde 32'lik oy oranını büyük oranda koruyamayacak. Anketler bunu gösteriyor. Turgut Altınok, özellikle milliyetçi muhafazakar seçmen üzerinde etkili bir isim. MHP'den ciddi miktarda oyun Turgut Altınok'a kayması muhtemel. AK Parti'nin rüzgarı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın burada ikamet etmesi gibi etkenler de mevcut Başkan Mustafa Ak'ın en büyük avantajları.

ULUSOY'LA YENİDEN
Üç partinin de iddialı olduğu nadir ilçelerden biri Kalecik. CHP yüzde 33 ile kazanmasına karşın, AK Parti ve MHP yüzde 25'lerde oy aldı. Bugünlerde yapılan anketlere bakıldığında günden güne sonuçlar değişkenlik gösteriyor. Ancak değişmeyen bir şey varsa o da her üç partinin de oylarının birbirine çok yakın olması. CHP halen başkanlık görevini yürüten Nevzat Şahin'i yeniden aday gösterdi. MHP'nin adayı ise Seyit Karakaş. AK Parti 2009 seçimlerinde Başkent'teki tek kadın adayını burada göstermişti. Filiz Ulusoy, AK Parti'nin yeniden adayı. 31 Mart'a kadar Kalecik'te durum netlik kazanmaz.

ERTÜRK, KENDİSİYLE YARIŞIYOR
AK Parti'nin 2009 seçimlerinde Ankara'daki en yüksek oy aldığı üçüncü ilçe Kazan. Belediye Başkanı Lokman Ertürk, bürokrasiden gelen genç bir isim. Yüzde 54 oyla başkan seçildi. Kendisine en yakın oy alan parti MHP'ydi. MHP'nin oy oranı da yüzde 14'lerde kalmıştı. CHP, ilçede yok gibi. Ertürk, bu seçimlerde yeni bir rekora imza atar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keçiören'de ittifak mı yapıldı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN