Bozkırdan yeşile yolculuk

20 yıl içinde kişi başına düşen yeşil alanı 2 metrekareden 19.5 metrekareye çıkaran Melih Gökçek, "Başkent'i milyonlarca ağaç ve çiçekle donattık" dedi

Giriş Tarihi: 19.3.2014
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent'in adının 20 yıl içinde Bozkır Ankara'dan Yeşil Ankara'ya dönüşümünü anlattı. Ünlü sanatçı Funda Arar'ın muhteşem bir konserle renk kattığı tanıtımda Ankara'nın "yeşil kent"e dönüşme hikayesi fotoğraflarla da sergilendi. Tanıtımda konuşan Gökçek, "Başkent'i milyonlarca ağaç ve çiçekle donattık" dedi.

YEŞİL ALAN 10'A KATLANDI

Büyükşehir Belediyesi'nin JW Marriott Otel'de gerçekleştirdiği toplantıya aralarında bakanlar, milletvekilleri, işadamları ve sanatçıların da bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Başkent'in yeşil kente dönüşme hikayesinin kitaplaştırılarak ücretsiz olarak dağıtıldığı tanıtımda Gökçek, "Ankara'da kişi başına düşen yeşil alanı 2 metrekareden 19.5 metrekareye çıkardık" diye konuştu.

ANKARA'NIN ADI DEĞİŞTİ
"Dünden Bugüne Ankara" ve "Yeşil Ankara" sinevizyonları eşliğinde davetlilere, Ankara'nın 20 yılda bozkırdan yeşillikler içinde bir kente nasıl dönüştüğünü anlatan Gökçek, nüfusun aradan geçen sürede iki kat arttığını, nüfus sabit kalsaydı Ankara'da kişi başına düşen yeşil alanın 38 metrekare olacağını söyledi.

ÇİÇEKLERLE DONATTIK
Dev parkların yanı sıra Ankara genelinde her semte, her mahalleye yürüme mesafesinde parklar ve rekreasyon alanları yapıldığını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, Ankara'da toplam 366 adet park bulunduğunu, Başkent'in meydanlarını da ağaç ve çiçeklerle donattıklarını dile getirdi. Çektiği fotoğraflarla "Yeşil Ankara" kitabının oluşumunu sağlayan fotoğraf sanatçısı Hamit Yalçın'a teşekkür eden Gökçek, başarılı çalışmaları nedeniyle Yalçın'a plaket verdi. Konuşmaların ardından ünlü sanatçı Funda Arar'ın seslendirdiği şarkılar, programa renk kattı.

DÜNYADA BİR EŞİ DAHA YOK
Dünyanın hiçbir kent merkezinde ikiden fazla rekreasyon alanı olmadığına dikkat çeken Gökçek, Ankara'da 10 adet dev rekreasyon alanı olduğunu hatırlattı. Mogan, Göksu, Harikalar Diyarı, Mavi Göl, 50.Yıl Parkı, Dikmen Vadisi, Gençlik Parkı, Altınpark, Kuzey Ankara Rekreasyon Alanı ve Öveçler Vadisi Rekreasyon Alanı'nın yanı sıra 11'inci rekreasyon alanı olan Esertepe Rekreasyon Alanı'nın da yapımının devam ettiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozkırdan yeşile yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN