Kimlik fotokopisi dolandırma bahanesi

Dolandırıcılıkta sınır tanımayan suç örgütleri son dönemlerde "kimlik fotokopinizi bir yere verdiniz mi?" bahanesiyle yüzlerce vatandaşı tuzağa düşürdü

Giriş Tarihi: 19.3.2014
Her seferinde farklı farklı tekniklerle polisi hayrete düşüren suç örgütlerinin şimdi de kimlik fotokopisi bahanesiyle vatandaşları aradığı belirlendi. Hedef seçtikleri kişilere, "Kimlik fotokopinizi bir yere verdiniz mi?" diye soran dolandırıcıların olumlu yanıt almaları üzerine, "Sizin adınıza bankadan hesaplar açılmış. Örgütlere para aktarılıyor. Sizi kurtarmamız için bir miktar para yatırmanız gerekir" dedikleri öğrenildi. Polis ise vatandaşı bu tuzağa karşı uyardı. Kontörlü ve telsizli dolandırıcılık olaylarından sonra polis ve savcı kılığına giren dolandırıcılar yeni bir yöntemle yüzlerce vatandaşın kabusu oldu. Emniyet'e gelen şikayetlere göre, kendisini polis ve savcı olarak tanıtan dolandırıcılar, vatandaşlara "Çok gizli bir soruşturma başlattık. Daha önce bir yere kimlik fotokopinizi verdiniz mi?" diye sordu. Olumlu yanıt üzerine "Aman kimseye bir şey demeyin ve talimatlarımızı izleyin. Çünkü kimlik fotokopinizle bankalarda hesaplar açılmış ve çeşitli örgütlere transferler yapılmış" diyerek vatandaşları baskı altına aldılar.

Parayı elleriyle teslim ettiler
Dolandırıcıların daha sonra "Sizleri bu sıkıntıdan kurtarmak için operasyon başlatıyoruz. Banka veya evinizde bulunan paralarınızı bize teslim edin. Operasyon bittikten sonra bunlar size teslim edilecek. Sizler de böylece devlete yardımcı olup suçluları yakalamamızı sağlayacaksınız" dedikleri saptandı. Bu yöntemle dolandırılan vatandaşların banka, ev ve iş yerlerinde bulunan paralarını dolandırıcılara kendi elleriyle teslim ettiği belirlendi. Emniyet yetkilileri vatandaşı uyararak, "Sakın bu tuzaklara düşmeyin. Devletin polisi ve savcısı vatandaştan para talep etmez. Kimlik fotokopisi de dolandırıcıların bahanesi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimlik fotokopisi dolandırma bahanesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN