Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu vatan için canını verenler unutulmadı

Giriş Tarihi: 21.3.2014

Çanakkale'de yedi düvele karşı savaşıp bu vatan için canını hiçe sayan şehitlerimiz, anma etkinlikleriyle bir kez daha hatırlandı

Çanakkale Savaşı'nda Anadolu'nun dört bir yanından cepheye koşarak vatanlarını korumak adına büyük bir destan yazan şehitlerimiz unutulmadı. Hem belediyeler hem de eğitim kurumları Çanakkale Şehitleri için anma törenleri düzenledi. Öğrencilerin hazırladığı gösteriler büyük ilgi topladı. Etkinlikleri izleyen davetliler ise tarihe yolculuk yaptı.

TARİHE YOLCULUK YAPTILAR
Altındağ Telsizler İlkokulu izcileri, Çanakkale Şehitler Günü'nde tiyatro gösterisi sundu. İzci lideri Hatice Güçlü önderliğinde öğrenciler tarihin derinliklerine gitme fırsatı buldu. Öğrenciler sergiledikleri tiyatro oyunu ile biricik oğlu Mehmet'i savaşa gönderen Iraz Ana'nın evine gidip, Memiş ile Emine'nin vedalaşmasını, sonra da cepheye gidip askerlerimizin yaşadıklarını anlatmaya çalıştı.

'ÜSTTE GÖK ÇÖKMEDİKÇE, VATAN BÖLÜNMEZ'
Büyük Kolej öğrencileri de 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferleri'nin 99. yıl dönümünde, veli, öğretmen ve öğrenci katılımının yoğun olduğu "Şehit Kale-Destan Kale-Son Kale" adlı programa ev sahipliği yaptı. Konukların göz yaşlarına hakim olamadığı program, 57. Alay'ın, kınalı Hasan'ın, Seyit Onbaşı'nın hikayesi ile devam etti. Öğrenciler tarafından omuzlarda getirilen Türk Bayrağı'nın, "Üstte gök çökmedikçe, altta yer delinmedikçe, bayrak inmez, şehitler ölmez, vatan bölünmez" ifadeleriyle taşınması coşkuyu arttırdı.

ÇANAKKALE TÜRKÜLERİ OKUNDU
Çankaya'da da 18 Mart etkinlikleri kapsamında programlar düzenlendi. Gülen Muharrem Pakoğlu Ortaokulu tarafından Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 100. Yıl Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törene, Kaymakam Mehmet Ali Yıldırım, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Oğuz Kara, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yılmaz katıldı. Programda, tiyatro gösterisi ve söz korosu yer aldı. Ayrıca Çanakkale türküleri ve şiirleri okundu.

TİYATRO OYUNUYLA İZLEYİCİYE 'ÇANAKKALE MAHŞERİ' YAŞATILDI
Bahçeşehir Koleji'nde, Çanakkale Zaferi'nin 99. yıldönümü dolayısıyla vatan savunmasını gönüllere işleyecek bir tiyatro oyunu hazırlandı. Programı izleyenlere Mehmetler'in dönmediği, sevenlerin ayrıldığı, bebelerin yetim kaldığı, anaların ağıtlar yaktığı, mermilerin yağmur gibi yağdığı, Çanakkale'deymişçesine hissettirildi.

KUR'AN OKUNDU, DUA EDİLDİ
Kazan Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikte ise şehitliğe fidan dikildi. Belediye, Şehitler Camii'nde şehit ve gazilerimiz için mevlit okuttu. Daha sonra hep birlikte Şehit Piyade Komando Çavuş Yusuf Pazar'ın kabri ziyaret edildi, Kur'an-ı Kerim okunarak dua edildi. Belediye Başkanı Lokman Ertürk şehit aileleri ve gaziler için Kültür Merkezi'nde yemek verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu vatan için canını verenler unutulmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN