Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adölasan çağında obezite tehdidi

Giriş Tarihi: 2.5.2014

Çocukların beslenme alışkanlıkları üzerine yapılan araştırma ilginç veriler ortaya koydu. Obezitenin önlenmesinde anne-babaya büyük görev düşüyor

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi'nin işbirliği, Ankara Üniversitesi (AÜ) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün katkılarıyla yapılan ''Adölesan Çağındaki Çocuklar (11-14 yaş) Velileri ve Öğretmenlerinin Beslenme Alışkanlıklarının Değerlendirilmesi Projesi'' nin sonuçlarına ilişkin AÜ Konferans Salonu'nda toplantı düzenlendi. AÜ Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, adölesan (ergenlik) çağında, çocuklarda karşılaşılan sorunlardan birinin de obezite olduğunu, obezitenin dengesiz beslenme başta olmak üzere birçok nedeninin bulunduğunu söyledi.

GÜVEN EKSİKLİĞİ
İbiş, bunun çocuklarda bedensel gelişim eksikliği ve vitamin eksikliğinin yanı sıra algı, dikkat ve konsantrasyon eksikliği, güven eksikliği gibi sonuçlar doğurabildiğini kaydetti.

3 BİN ÇOCUKLA GÖRÜŞÜLDÜ
Üniversite olarak birçok sosyal sorumluluk projesinde yer aldıklarını aktaran Rektör Erkan İbiş, obezite konusunda düzenlenen söz konusu araştırma çalışmasının da konunun öneminin anlaşılması ve gerekli tedbirlerin alınması anlamında önemli olduğunu ifade etti. Proje sonuçları hakkında da bilgi veren Proje Koordinatörü Uzman Dr. Sinan İbiş de 3 bin 28 çocuk, 130 öğretmen ve 3 bin 51 veli ile birebir görüşüldüğünü kaydetti.

UYKU SAATİ ÇOK ETKİLİ
Araştırma sonucunda üç çocuklu ailelerde, 3. sıradaki çocukların birinci sıradaki çocuklara göre daha fazla kilolu, daha fazla obez olduğunu gördüklerine işaret eden Sinan İbiş, akşamları 21.00-23.00 saatleri arasında uyuyan çocuklarda obezite oranının yüzde 5 iken, 23.00-01.00 saatleri arasında uyuyan çocuklarda oranın yüzde 5.7 bulunduğunu, geç saatte uyumanın obezite oranını arttırdığının görüldüğünü söyledi. Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da obezitenin önemsenmesi gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adölasan çağında obezite tehdidi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN