HAZAL ATEŞ: Bayram Apartmanı yasta!

Giriş Tarihi: 20.5.2014
Soma'daki çığlıklar hepimizin yüreğine işledi… Madenden çıkarılan her oğul, baba, kardeş, eş, sevgili ailemizden biri oldu. Yüzlerce madencinin acısı kor gibi düştü evlerimize. Günlerce "bir umut", karanlıkta "bir nefes" diledik… Yerin yedi kat altındaki yüzlerce can için. İbrahim Çelik de 301 arkadaşıyla aynı kaderi paylaştı. Maden mühendisi olarak 3 ay önce gitmişti Soma'ya… Henüz 31 yaşındaydı.

***
Ankara'da büyüdü İbrahim. Demetevler Mahallesi'nde başladı ilkokula. Daha dün gibi kadim dostu Özgür'le sokakta top kovalamaları… Mehmet abinin polis maaşına destek için gece gündüz dantel ördü Tülay abla. Değdi iki gözünü bozduğuna! İbrahim mühendisliği, Fatoş tıp fakültesini kazandı. Sevgi dolu bir ailede büyüdü İbrahim. Kısa sürdü bu mutluluk… Kader ağlarını öyle bir ördü ki! Önce yerin altından kırık gözlüğü çıktı. Yangını söndürmek, arkadaşlarını kurtarmak için kalmış altta. Facianın üçüncü günü kara haber geldi. Söz bitti! Mahalle de ölüm sessizliğine büründü. Nice bayramları birlikte geçirdiğimiz Bayram Apartmanı yasta… İbrahim baba memleketi Denizli'de önceki gün toprağa verildi. Bu kısa ömürde ne çok insan kazanmışsın, ne çok yüreğe taht kurmuşsun be İbrahim. Nur içinde yat... Yüreğimiz yansa da dudaklarımızı acıtsa da tebessüm ederek anacağız seni. Devamlı gülen kömür karası gözlerin gibi… (Not: Komşularının Denizli'ye gitmesi için otobüs tahsis eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'a da teşekkür ediyorum.)

***
Yaşamını yitiren 301 madencimizin ailelerine başsağlığı diliyorum. Acınız acımız… SABAH Gazetesi de ilk günden bu yana Soma'nın sesi oldu. Ailelerin yaralarının hızlı bir şekilde sarılması için Ankara'da adeta seferberlik ilan edildi. SGK Başkanı Yadigâr Gökalp İlhan, sosyal güvenlik boyutu ile bizzat ilgileniyor. Yaralıların tedavi hizmetinden ölüm aylıklarına kadar hızlı bir şekilde bağlanması için elinden geleni yapıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da, ailelere acil yardım ödeneği başta olmak üzere her türlü yardımı götürüyor. Tabiî ki bütün bunlar gidenleri geri getirmeyecek, acıları dindirmeyecek. En azından geride kalan yetimler, analar, babalar, eşler kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürülebilecek. Soma'ya yardımda bulunmak isteyenlere de Başbakanlığın duyurduğu hesap numaralarını dikkate almalarını öneriyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HAZAL ATEŞ: Bayram Apartmanı yasta!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN