Hazal ATEŞ: 'Hamamönü'ne inme zamanı!

Giriş Tarihi: 27.5.2014
Hem iş dünyası hem esnaf "karşılıksız çek" konusunda isyan ediyor.
Hapis cezasının kalkması piyasada ciddi bir güven sorunu yaratmış durumda.
Müeyyide olmayınca kullanımı da hızla azalıyor. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de konuyu sık sık gündeme getiri- yor.
Bankaların çek verirken seçici olması gerektiğini vurguluyor.
Çeki dolandırıcılık haline getirenler olduğuna dikkat çeken Özdebir, "Çeki keşide eden gerçek kişinin ekonomik faaliyetlerine kısıtlayıcı yaptırımlar getirilebilir.
Parasını ödeyene kadar bankadan kredi alamaması, ev alamaması ve araba alamaması gibi yaptırımlar olabilir. Suç var ama ceza yok böyle olmaz"
diyor.
Güven sorunu çek kullanımına da yansımış durumda.
Çekteki düşüş AK Parti'nin Afyon Kampı'na da damgasını vurmuştu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın bu konuda sıkıntı olmadığına yönelik mesajına karşılık, Başbakan Erdoğan da, "Merkez Bankası verilerini getirme. Esnafın içinden, Hamamönü'nden haber ver. Şikâyetleri inceleyin" talimatı vermişti. Başbakan Erdoğan'ın "Hamamönü" çıkışına esnaftan da destek geldi. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, "Bankalar önüne gelene çek veriyor. Piyasada çek itibarını kaybetti. Ceza kalktı tahsilât zora girdi" diyor.
Bendevi Bey, sözlerini şöyle sürdürüyor:
"Çek artık niteliğini kaybetti.
Cezai müeyyide azalınca günübirlik kurulan şirketler tarafından olumsuz etkilendi. Esnafın bir çeki yazıldığında ticari hayatı bitiyor.
Ceza kalkınca çek tahsilâtında zorlanma görünüyor ama ticaretteki düzenlemeler oturmadı. Bankalar çek verdiklerine sorumluluk almak durumunda. Herkes kredi kartı kullanıyor.
Çek verenlerin araştırma yapmadan önüne gelene vermesinden kaynaklanıyor. Piyasada çek itibarını kaybetti. Bu konuya acilen el atılması gerekiyor."
Anlaşılan o ki!
Merkez Bankası'ndan sonra Hazine de Hamamönü'nden başlayıp sahaya inecek.
Sadece istatistiklere değil esnafın da nabzına bakacak.

Bankalara "vicdan" çağrısı

TOBB'un 70. Genel Kurulu Cuma günü yapıldı… Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu, bankaların yüklediği maliyetlerin iş dünyasının canını yaktığını belirterek finans dünyasına 'vicdan' çağrısı yaptı. Özel sektörün kredi maliyetlerinin arttığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, ekledi;
"Bunun üstüne bir de bankaların her yıl artan işlem ücretleri biniyor. Reel sektör bankalara farklı isimler altında harç, komisyon, dosya ücreti ödemekten bıktı. Zaten bu kadar faiz ödediğimiz bankalar bir de dosya ücretine mi muhtaç durumda? Bu dönemde reel sektör hapşırsa bankacılık sektörü grip olur. Bankalara sesleniyorum; artık bu vicdansızlığı, 'hep bana' anlayışını bırakın. Unutmayın, KOBİ varsa siz varsınız."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: 'Hamamönü'ne inme zamanı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN