20 yıllık çile sona eriyor

20 yıl önce tepesinde vinç unutulduğu için henüz açılmadan kaderine terk edilen "hayalet otel", vinçten kurtuluyor. Dün sabah başlayan çalışmalar yarın tamamlanacak

Ankara'nın kötü sembollerinden biri haline gelen 35 katlı "hayalet otel", tepesinde unutulan vinçten kurtuluyor. Dün sabah saatlerinde Türkiye'de 3 adet bulunan 500 tonluk mobil vincin kurulumuyla başlayan çalışmalar, gün boyu devam etti. Yaklaşık 3 buçuk saat süren kurulum işleminin ardından 20 yıldır otelin tepesinde duran vinç 3 parça halinde indirilecek.

500 TONLUK VİNÇLE İNDİRİLECEK
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün özel talimatıyla otel sahibi Ahmet Hattat tarafından başlatılan vinç sökme operasyonu dün sabah saatlerinde start aldı. Emniyet güçleri, trafik denetleme ve Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin gerekli güvenlik önlemlerini aldığı çalışmada vincin kurulumu yaklaşık 3 buçuk saat sürdü. Türkiye'de 3 adet bulunan 500 tonluk vincin kurulumu için Uğur Mumcu Caddesi ve Uğur Mumcu Sokak tamamen trafiğe kapatıldı.

CUMHUR BAŞKANI'NI ARADI

150 metrelik dev bir uzunluğa sahip olan vinç, trafiğe kapatılan sokak üzerinde kurularak yukarı kaldırıldı. Otelin sahibi Ahmet Hattat, vinç kaldırılmadan 10 dakika önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü arayarak hem vincin yukarı kaldırılacağını haber verdi hem de ilgisinden dolayı kendisine teşekkürlerini iletti. Vincin göğe yükselmesinin ardından uygun hava koşullarının devam etmesiyle çalışmaların yarın tamamlanması bekleniyor.

SANDALYESİNDEN İZLEDİ
Otelin tepesinde 20 yıldır asılı kalan 25 tonluk "mağdur" vincin 3 parça halinde indirileceği öğrenildi. Yetkililer tüm ayrıntıları hesapladıklarını ve herhangi bir aksilik yaşanmaması için titiz çalıştıklarını belirtirken, otelin sahibi Ahmet Hattat ise çalışmaları bizzat takip etti. Hattat'ın kaldırıma sandalye koyarak çalışmaları izlediği ve zaman zaman cep telefonuyla fotoğraf çekerek tekrarı mümkün olmayan anları belgelediği görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 yıllık çile sona eriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN