Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kredi Yurtlar, BM gibi çalışıyor

Giriş Tarihi: 17.6.2014

Kredi ve Yurtlar Kurumu, bu yıl 162 ülkeden 9 bin 483 öğrenciyi ağırladı. Birleşmiş Milletler gibi olan kurumu en çok Afgan öğrenciler tercih ediyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ve 5 yıldızlı otel konforunda hizmet veren Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları yaklaşık 320 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Kurum 162 ülkeden 9 bin 483 öğrencinin de konaklama için tercih ettiği ilk isim oldu. KYK'da barınan öğrenci sayıları ülkelerine göre incelendiğinde ise Afganistan bin 838 öğrenci ile birinci sırada yer aldı.

GELİNEN NOKTA ÇOK İYİ

Yabancı öğrencilerin Türkiye'deki eğitimleri sırasında KYK'da konaklamayı tercih etmelerinin devlet yurtlarının geldiği noktayı göstermesi açısından önemli olduğunu belirten Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, "162 ülkeden on bine yakın öğrenciye kapılarımızı sonuna kadar açtık. Yurtlarımızda misafirimiz olan yabancı kardeşlerimizin hepsi bizim gönüllü elçilerimiz" dedi.

AFGANLAR İLK SIRADA
ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Mısır gibi eğitim hayatı açısından önem taşıyan ülkelerin yanı sıra Bangladeş, Filipinler, Haiti, Senegal, Vietnam gibi ülkelerden de Türkiye'ye gelen çok sayıda öğrenci oldu. KYK'da barınan öğrenci sayıları ülkelerine göre incelendiğinde Afganistan bin 838 öğrenci ile ilk sırada yer aldı. Afganistan'ı 596 öğrenci ile Azerbaycan takip ederken, Kosova 526 öğrenci ile üçüncü sırada. Suriye, İngiltere, İran ve Kazakistan'dan gelen öğrencilerin de Kredi Yurtlar Kurumu'na ilgisi ise çok büyük.

İSTANBUL'U TERCİH EDİYORLAR
Eğitimlerinin bir kısmını almak ya da Türkiye'de tamamlamak üzere ülkemize gelen bayan öğrencilerin de KYK yurtlarına ilgisi büyük. Bu kapsamda Kosova, 271 bayan öğrenci ile ilk sırada yer alıyor. Kosovalı bayan öğrencileri 230 öğrenci ile Azerbaycan, 225 öğrenci ile Afganistan takip ediyor. Diğer ülkelerden gelerek KYK'da konaklayan yabancı öğrencilerin şehirlere dağılımı incelendiğinde ise İstanbul ön plana çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredi Yurtlar, BM gibi çalışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN