Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CSO inşaatı tam hız

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, CSO için Başkent'te inşa edilen modern konser salonunun tüm hızı ile devam ettiğini açıkladı

Giriş Tarihi: 23.6.2014
Atatürk Kültür Merkezi alanında yapımı devam eden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) yeni konser salonu ve koro çalışma binalarının inşaatı hızla ilerliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, uluslararası bir proje yarışmasıyla seçilen ve Başkent'e, gelişen Türkiye'ye yaraşır "CSO Konser Salonu ve Koro Çalışma Binaları", 154 bin 17 metrekarelik arazi üzerinde toplam 62 bin 557 metrekare ve 5 bloktan oluşuyor.

YUMURTA FORMUNDA YAPILDI

Koro çalışma binalarının bulunduğu ve 7 bin 747 metrekarelik alana sahip 4 katlı A bloku kaba inşaatı tamamlandı, dış cephe çatı mermer kaplama imalatlarında ise sona yaklaşıldı. Konser salonları ve fuaye binalarından oluşan B blok, 21 bin 773 metrekarelik alana kuruldu. Yumurta (elipsoid) formundaki 2 bin 500 kişilik konser salonunun yer aldığı B3 blokunun yanı sıra 500 kişilik B1 blok da küre formunda inşa edildi.

MİMARİSİ İLK KEZ UYGULANIYOR
Bu formları nedeniyle Türkiye'de ilk defa uygulanan şişme kalıp (membran) yöntemiyle inşa edilen yapının kalıp sistemi bir ABD firmasının gözetiminde, tamamen Türk mühendis ve işçileri tarafından yapıldı. Şişme kalıp temele yerleştirildikten sonra basınçlı hava ile şişirildi, ardından kalıbın içine ısı izolasyonu için poliüretan püskürtüldü ve üstüne demir döşenip "shotcrete" betonu atıldı. Toplam beton kalınlığı akustik nedeniyle elipsoid salonda 52 santimetre, küre şeklindeki salonda ise 30 santimetre olan inşaatın kabuk beton imalatları da tamamlandı. Diğer blokların ise hızla tamamlandığı kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CSO inşaatı tam hız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN