Bir mendil alır mısınız?

Okulların kapanmasıyla sokakta çalışan çocukların sayısında artış oldu. Başkentliler, çocuklara yardım edilmesini istiyor

Giriş Tarihi: 26.6.2014
Başkent'in göbeği Kızılay'da gün boyunca çalışan çocuklar kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. Mendil, gül, su ve simit satan, ayakkabı boyayan, tartıcılık yapan çocuklar Ankara sokaklarında kayboluyor. Çocukların sokaklarda çalıştırılmasına tepki gösteren Başkentliler, onların sokaklardan kurtarılması için yetkilileri göreve davet ediyor.

SOKAKLARDA YAŞIYORLAR

Yaşıtları gibi eğitim alamayan çocuklar, kendilerini her gün sokaklara atan aileleri tarafından baskı görüyor. Yaşları 5 ile 12 arasında değişen çocuklar aile baskısı yüzünden sokaklarda çalışmak zorunda kalıyor. Kalacak yeri olmayan bazı çocuklar ise parklarda yatıyor. Hayatta kalabilmek için sokaklarda dilendirilen ve hırsızlık yapan çocuklar yardım bekliyor.

AİLEM PARA KAZANMAMI İSTİYOR
İki yıldır ailesinden ayrı yaşadığını anlatan 12 yaşındaki ayakkabı boyacısı A.G "Yıllardır sokaklarda ayakkabı boyacılığı yapıyorum. Sokaklara alıştım. Ailem okumamı istemediği için eve gitmek istemiyorum. Onları neredeyse 2 yıldır görmüyorum" dedi. Mendil satarak hayatını kazanan 11 yaşındaki E.Y ise "Ailem benden para bekliyor. Okula gidebilmem için para kazanmam lazım" diyerek uzaklaştı.

OĞUZHAN OSMANCIK

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir mendil alır mısınız?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN