Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haymana ve Polatlı Milli Park'a dönüşecek

Sakarya Meydan Savaşı'nın yaşandığı Haymana ve Polatlı'daki topraklar, hazırlanan haritadan yola çıkılarak yakın zamanda Milli Park'a dönüşecek

Giriş Tarihi: 16.7.2014
Türk tarihi açısından çok önemli bir dönüm noktası olma özelliği taşıyan Sakarya Meydan Muharebesi'nin gerçekleştiği Haymana ve Polatlı bölgesindeki topraklar milli park olma yolunda ilerliyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu toprakların en kısa sürede koruma altına alınabilmesi ve milli park olarak tescil edilebilmesi için sürece dahil diğer kamu kurum ve kuruluşları arasındaki koordinasyonu yürütüyor.

BÖLGENİN ÖZEL ÖNEMİ VAR
Meydan savaşının geçtiği alanlar özel önemi dolayısıyla Milli Park ilan edilmek üzere geniş bir ekip tarafından incelendi. Milli Park olarak düşünülen alanda kaynak değerleri noktasal ve alansal kaynak değerleri olarak iki başlık altında incelendi. Bu alanlar salt coğrafi birer birim değil tarihi hafızasının günümüzde yaşayan somut dayanakları olması sebebi ile mümkün olduğunca görsel olarak tespit edilen savaş dönemine ait kalıntılarla birlikte o döneme ait hatıralar ve yazışmalarda değerlendirildi.

ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILDI
Dünya harp tarihi içerisinde hem süre hem de askeri harp stratejileri kapsamında özel anlam ifade eden Sakarya Meydan Muharebesi'nin geçtiği alanların milli park olarak tescil edilerek en kısa sürede koruma altına alınabilmesi için çalışmalara hız veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise sürece dahil diğer kamu kurum ve kuruluşları ile toplantılar gerçekleştiriyor.

ELDEMİR BAŞKANLIK ETTİ
Son olarak milli park tescili için uygun görüşleri gereken bu kurumlar ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir başkanlığında bir toplantı yapıldı. Belirlenen noktasal ve alansal kaynak değerlerin coğrafi olarak Haymana ve Polatlı bölgesi içerisinde yoğunlaştığı görüldü. İncelemeler sonunda oluşturulan raporda bütün kaynak değerlerinin bulunduğu bir harita ortaya çıkarıldı ve bu harita kadastro verilerinin incelenmesinden sonra yeniden ele alınarak muhtemel Milli Park sınırını oluşturacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haymana ve Polatlı Milli Park'a dönüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN