Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek Hızlı Tren otobüsleri etkiledi

Giriş Tarihi: 13.10.2014
Yüksek Hızlı Tren otobüsleri etkiledi

Hızlı seyahet özelliği nedeniyle ilgi gören Yüksek Hızlı Tren, Konya, Eskişehir ve İstanbul'a olan otobüs seferlerini etkiledi

Demiryolu ulaşımında çığır açan Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile 'dan Eskişehir, Konya ve İstanbul'a kısa sürede ulaşmak mümkün. Vatandaşların ilgisini çeken YHT, bu illere olan otobüs seferlerini etkiledi. Eskişehir'e ulaşım sağlayan otobüs kalmadı. Konya'ya giden otobüsler de ise yarı yarıya azalma var. İstanbul firmaları ise direniyor.

DİREK SEFERLER KALKTI

Başkent'ten YHT ile ulaşım ilk kez Eskişehir'e gerçekleşmişti. Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tekeli, Eskişehir'e direkt otobüs seferlerinin kalktığını anlatarak, "Önceden Eskişehir-Ankara arasında günde 50 direk otobüs seferi yapılırdı. Ancak YHT ile Eskişehir'e direk seferler son buldu. Şu an Eskişehir ara durak olarak kullanılıyor" dedi.

YARI YARIYA DÜŞTÜ

Eskişehir'in ardından Mevlana şehri Konya'ya YHT seferleri hizmete girdi. Kontur Ankara Bölge Müdürü Ümit Aybek, otobüs sefer sayılarında düşüş yaşandığını doğrulayarak, "Konya yolcusu için YHT zaman ve ekonomik açıdan daha kullanışlı" dedi.

İSTANBUL İÇİN SIKINTI YOK
İstanbul'a giden otobüslerin şu an için YHT'ye direndiğini söyleyen Pamukkale Turizm Ankara Bölge Müdür Ufuk Bababalım ise "Biz firma olarak İstanbul'a günde 22 sefer yapıyoruz. YHT'nin İstanbul seferlerinin başlaması bizi çok etkilemedi. Bunda YHT'nin sadece Anadolu yakasına kadar gidiyor olmasının payı büyük. Bir de İstanbul'da otobüslerin şehir içi servis ağı çok güçlü. Bu nedenle vatandaş tercihini otobüsten yana kullanıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek Hızlı Tren otobüsleri etkiledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN