Terasında yetiştirdiği meşe fidanlarını hayrına dağıtıyor

TEMA Vakfı gönüllü üyesi, eski atletizm sporcusu 85 yaşındaki Gültekin Türkeri, evinin terasında her yıl düzenli olarak bin tane fidan yetiştirip hayır için bağışlıyor

Giriş Tarihi: 27.10.2014
Terasında yetiştirdiği meşe fidanlarını hayrına dağıtıyor
Doğaya ve yeşile sağladığı katkıyla herkesin takdirini kazanan 85 yaşındaki eski atletizm sporcusu Gültekin Türkeri, evinin terasında kendi yöntemleriyle her yıl bin adet meşe fidanı yetiştiriyor. Yetiştirdiği fidanları ise camilere, okullara, derneklere, sağlık ocaklarına ve belediyelere hayır amaçlı dağıtan Türkeri, "Herkes böyle duyarlı olsa ülkemiz daha yeşil olur" dedi.

Tema gönüll üsü

15 yaşından beri doğayla, yeşillikle iç içe olduğunu ifade eden Türkeri, "1996 yılında TEMA Vakfı gönüllü üyesi oldum. Doğaya karşı müthiş bir zevkim var. Peygamberimizin 'Kıyamet kopacak olsa elinizdeki fidanı dikin' sözü bu azmimi bin kat daha artırdı. Evimin terası botanik bahçesi gibi. Her yıl bin adet meşe fidanı yetiştirip hayra veririm. İnşallah bu yıl 8 bininci fidanlarımı yetiştireceğim. Herkes böyle duyarlı olsa ülkemiz daha yeşil olur" diye konuştu.

Meyve fidanı da yetiştirecek
Kendi özel yöntemleriyle bu fidanları yetiştirdiğini ifade eden Türkeri sözlerini şöyle sürdürdü: "Sebze ve meyve atıklarını toplayıp organik gübre üretiyorum. Terasımdaki oluklardan akan yağmur sularını da leğene biriktiriyorum. Bu doğal gübreyi ve minerali bol yağmur suyunu meşe fidanlarını yetiştirmekte kullanıyorum." Şimdiye kadar tek başına ve kendi evinin terasında 7 bin tane meşe fidanı yetiştirip bunu kurum ve kuruluşlara dağıttığını da anlatan Türkeri, yeni dönemde meyve fidanı yetiştiriciliği yapacağını aktardı.

Erkam ÇOBAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terasında yetiştirdiği meşe fidanlarını hayrına dağıtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN