Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mamak'ta heyelan kabusu yaşandı

Aşırı yağış ve yer altı suyu nedeniyle Mamak Cengizhan Mahallesi'ndeki 6 binada heyelan yaşandı. Daha önce boşaltılan binalarda faciadan dönüldü

Giriş Tarihi: 1.11.2014
Mamak'ta heyelan kabusu yaşandı
Mamak Cengizhan Mahallesi'nde yaşanan heyelan kabusu 868. Sokak'ta korku dolu anlar yaşattı. Önceki gece sabah 04.00 sularında kayan istinat duvarı öndeki apartmanın üstüne yıkıldı. Tedbir amacıyla heyelanın etkilediği bölgede bulunan 6 apartman boşaltıldı. Tehlike yaratan iki binanın yıkımı için İzmir'den "Çene" adı verilen özel bir araç getirildi. Akşam saatlerinde başlayan yıkım çalışmaları gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

ONLARCA AİLE ORTADA KALDI

Bölgede 2010 yılından bu yana benzer hareketlenmeler yaşandığını söyleyen mahalle sakinleri yetkililere isyan etti. Yaşanan olay yüzünden Mamak Belediyesi ve Yapı Denetim Firmalarını suçlayan vatandaşlar, "Binalar yapılırken zemin etütleri düzgün yapılmadı. Her yapılan yeni inşaat ve çalışmalar evlerin kaymasına neden oldu. Çoluk çocuk onlarca aile ortada kaldı. Yağmurun çamurun ortasında evimizden olduk" dedi.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ
Yıkım çalışmaları başlamadan önce Mamak Belediyesi Zabıta Ekipleri tedbir amacıyla çevredeki binaları boşalttı. Belediye ekipleri herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için binaların doğal gaz ve su hatalarını kesti. Binalarını boşaltmak istemeyen bazı vatandaşlar polis zoruyla evlerinden çıkarıldı gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra binaların yıkımına başlandı. Evlerden apar topar çıkmak zorunda kalan vatandaşlar görevlilere tepki gösterdi. Cengizhan Mahallesi 868. Sokak'ta yaşanan sorunun yer altı sularından kaynaklandığını söyleyen Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Heyelan tehlikesinin ardından ilk etapta kayma yaşanan bina AFAD'ın raporu doğrultusunda kontrollü bir şekilde boşaltıldı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden gelen "yıkım gereklidir" raporunun ardından da yıkım çalışmalarına başladık. Hiç kimsenin burnu bile kanamadan yıkım çalışmalarına başladık" diye konuştu.

EV SAHİPLERİNE KİRA YARDIMI
Boşaltılan evlerde yaşayan vatandaşların mağdur edilmeyeceğini söyleyen Mesut Akgül, "Sorunun geçici çözümü için boşaltılan evlerdeki ev sahiplerine kira yardımı yapacağız. Kalıcı çözüm için ise bakanlık ve yetkili kurumlarla görüşerek vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyeti gidereceğiz. Üniversitelerle birlikte yaptığımız etüt çalışmaları tamamlandıktan sonra gerekirse bu bölgeyi imara kapatıp hak sahiplerini başka yere taşıyacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mamak'ta heyelan kabusu yaşandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN