Mantar ölümü salgın oldu

Giriş Tarihi: 2.11.2014
Mantar ölümü salgın oldu

Son haftalarda artan mantar zehirlenmesine bağlı ölümler, yetkilileri harekete geçirdi. Uzmanlar, öldürücü mantarlara karşı uyardı

Türkiye'nin birçok ilinde yaşanan mantar zehirlenmesine bağlı ölümler lı yetkilileri harekete geçirdi. Ordu, Eskişehir, Kırıkkale ve Çorum'un ardından Kızılcahamam'da yaşanan zehirlenme vakası öldürücü mantarların ayırt edilebilir olmadığını ortaya koydu. Uzmanlar mantar tüketiminde daha dikkatli olması gerektiğini belirterek, öldürücü mantarların zehirlenme belirtilerinin daha geç ortaya çıktığını söyledi.

"HERKES DİKKAT ETMELİ"
Ordu, Eskişehir, Kırıkkale ve Çorum gibi Türkiye'nin birçok ilinde yaşanan mantar zehirlenmelerinin ardından Kızılcahamam'da yaşanan zehirlenme vakası öldürücü mantarları gündeme getirdi. Yaklaşık iki hafta önce kendi bahçesinden toplayıp yediği mantardan zehirlenen ve zehirlenme sonucu karaciğer nakli yapılarak hayatta kalan Tuğba Aydoğdu, "Büyük bir ders oldu, herkes çok dikkat etmeli" dedi.

ERKEN TEŞHİS EDİLEMİYOR

Öldürücü mantarların zehirlenme belirtilerinin daha geç ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar, mantara bağlı zehirlenmeler, bunlar sonucunda da ölümlerin yaşandığını sıkça duyduklarını dile getirdi. Tabiatta mantarların çok değişik çeşitleri olduğunu belirten uzmanlar, bunların bazılarının öldürücü bazılarının ise zehirleyici özellikler taşıdığını vurguladı. Vatandaşlar bu tür mantarlara karşı uyarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mantar ölümü salgın oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN