' obez büyümesin'

Giriş Tarihi: 17.11.2014
'Ankara obez büyümesin'

Gayrimenkul yatırım uzmanı Murat Akça, bilinçsiz yapılaşmadan 'nın çok çektiğini, bu nedenle yanlışların tekrarlanmaması gerektiğini söyledi

'da 20 yıldan bu yana gayrimenkul sektörünün içinde olan Akça Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akça, gayrimenkulde Türkiye'nin en büyük ve geniş pazarının Ankara olduğunu belirterek, proje danışmanı, plancı firma, gayrimenkul uzmanlarının el ele vererek "obez büyümenin" önüne geçmesi gerektiğini belirtti.
Gayrimenkul uzmanının kent yapılanmasında rolü ne?
Geçmişte yapılan hatalı yapılaşmaların bedelini şu an ödüyoruz. Gaziosmanpaşa, Cinnah, Esat, Ayrancı da yaşamak neredeyse imkânsız hale geldi. Bir de aracınız varsa, eve gelirken arabayı nereye park edeceğiniz stresini daha işyerinden ayrılırken yaşıyorsunuz. Bu işi en iyi halkın içinde olan, sahayı bilen bizler etüt edebiliriz. Nerede, nasıl büyüme gerekir, gayrimenkul uzmanına mutlaka danışılmalı. Bizler proje danışmanı, plancı firma ile ortak hareket edip, kentlere yön vermeli, gelecek nesillere yaşanabilir mekânlar ve semtler kurmalıyız.
Başkent'e ruh katmak ve sağlıklı, konforlu yaşam alanları oluşturmakta büyük rolünüz var. Hangi yöntemleri izliyorsunuz?
Bizim temelimiz dürüstlük. Her şeyden vazgeçeriz bu ilkeden vazgeçmeyiz. Zaten bizi farklı kılan da bu. Müşterimizle iş yaparken kendimize alacakmış gibi davranıp yatırımcımıza yön veriyoruz. Bu bana uygun mu? Hedeflenen getiriyi sağlar mı? Doğru yatırımlar yatırımcısına kazandırırken, aslında kentler kuruyoruz. Doğru yapılaşma ile bu kez kentin tüm sakinleri kazançlı çıkıyor. Bizim attığımız sağlam adımlar obez büyümeyi önlüyor.
Ankara'da çok büyük gayrimenkul yatırımları yapılıyor, belki de Türkiye'nin en büyük pazarı şu anda Ankara'da. Sizin tespitiniz?
Ankara bu konuda iyi, doğru projeye aç. Gelişime açık ve hızla kabuk değiştiren bir kent yapısı var. Bizde gayrimenkul alıcısı bilinçli, neye, ne kadar para ödeyeceğini biliyor. Dolayısıyla çok hızlı gayrimenkul ürüyor. Bu da sadece Ankara değil çevre iller başta olmak üzere tüm Türkiye'den yatırımcıyı Ankara'ya çekiyor.
Peki bu aşamada tüm yatırımlar hak ettiği değeri buluyor mu?
Her yerde bulmuyor. Bazen doğru yer ve doğru proje çakışması olmuyor. Örneğin Oran'daki yeni projeler konum ve proje anlamında uyuşuyor ve doğru. Oysa Batıkent'in yeni gelişen bölgesi, Eryaman'da birden yüklenme oldu. Rekabet savaşı çok olduğu için fiyat farkları oluştu, kaliteli de kalitesizi de aynı kefede satıldı.
İncek'teki yapılaşmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
İncek'in dokusu bence villa. Çok katlı siteler şu anki havayı yok edecek ama İncek çok katlı olma yolunda gidiyor.Villalar ve 30 kat ve üzeri blokların aynı mekanda buluşması dengesizlik yaratıyor. Ben bu alanda bu kadar sık ve dikey yapılaşmaya sıcak bakmıyorum.

ANKARA 4 KOLDAN İLERLİYOR

Eskiden sadece batıya yönelme vardı. Günümüzde kent nereye doğru büyüyor?
Ankara, bugün 4 koldan ilerliyor. Kuzey, güney, doğu, batı her yöne inanılmaz hızlı yapılaşma var. Ama benim favorilerim Çankaya Mühye Karataş, Mamak İmrahor, Gölbaşı İncek, Beytepe Eskişehir yolu, Anadolu Bulvarı.
Yeni yerleşimlerin çoğalmasında en etkili unsur ne?
Ulaşım en önemli etken. İnsanlar artık daracık sokakları, trafik yoğunluğunun olduğu alanları değil daha sakin mekanları tercih ediyorlar. Boş alanlara yapılan doğru projelerle yeni yaşam alanları oluşturuluyor. Bu kapsamda Ankara'nın 10-15, hatta 20 kilometre hinterlandında olup yaşam alanları mevcut lokasyonlar hem bugün hem de gelecekte prim yapacak. En fazla ise Doğu Garajı'nın gelmesiyle Mamak İmrahor, Sinpaş Altınoran'ın karşısı, Karataş Mühye Gölbaşı İncek, Anadolu Bulvarı, Eskişehir yolunda Temelli'ye, İstanbul yolunda Kazan'a kadar olan alanlar kazandıracak.
Yatırım yapmak isteyen kişi bir uzman aradığında hangi yolu izlemelidir?
En önemlisi gayrimenkulcünün geçmişi, güvenilirliği. Daha önce iş yaptığı yatırımcıların referansı çok önemli. Yatırım yapılması düşünülen bölgeye hakimiyeti ve bilgisine bakılmalı. Bunlar çok önemli ancak doğru bir yatırım için mutlak suretle konusunda uzman bir gayrimenkulcüden destek alınmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ankara obez büyümesin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN