Kış lastiği denetimleri bir hafta sonra

Kış lastiği denetimlerinin başlayacağı 1 Aralık yaklaşırken emniyet uyarılarını yineledi: Hususi araçlar da denetime tabi

Giriş Tarihi: 24.11.2014
Kış lastiği denetimleri bir hafta sonra
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren ''Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik'' e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan ticari araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacak. 'nın da aralarında bulunduğu 54 ilde ise hususi otomobillerin de kış lastikleri kontrol edilecek.

OTOPARKA ÇEKİLEBİLECEK
Ankara'da İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda kar lastiği denetimi yapacak olan polis ekipleri, araçların lastiklerini ölçüm aletleri ile tek tek kontrol edecek. Bu kurala uymayan ticari araçların işletmecilerine 519 lira para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak. Hususi otomobillere ise ilk kontrolde 77 lira para cezası uygulanacak. İkinci kontrolde kar lastiği takılmaması durumunda araç otoparka çekilecek. Araçlar her yıl 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış lastiği denetimleri bir hafta sonra
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN