Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki köy de susuz kalmayacak

Giriş Tarihi: 19.12.2014
İki köy de susuz kalmayacak

Polatlı'nın Karaahmet ile Ayaş'ın Gençali Köyü arasında alevlenen su kavgası tatlıya bağlanacak

Ayaş'ın Gençali Köyü'nün sürekli olarak nüfusunda artış yaşandığını ve bu nedenle içme suyu konusunda sıkıntılar yaşandığını ifade eden Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan, Polatlı'nın Karaahmet Köyü ile yaşanan su kavgasını değerlendirdi. Taşan, "İki köyü de susuz bırakmak gibi niyetimiz yok. Orada yeni bir su kaynağı bulacağız. İki köyün de sorunu çözülecek" dedi.

İÇME SUYU SIKINTISI VAR
Karaahmet Köyü'ndeki suyun yaklaşık 40 yıl önce kendi aralarında yapılan bir anlaşma ile Gençali Köyü'ne aktarıldığını ifade eden Taşan, "Karaahmet ile Gençali Köyü arasında su sıkıntısı var. Su kaynağı Karaahmet'in topraklarında, bulunan suyu kullanan da Gençali Köyü… Yaklaşık 750 nüfuslu, yaz kış oturulan bir köy burası. 40 yıl önce yapılan anlaşma ile 30 kilometrelik bir su hattı döşenmiş ve suyun belirli bir kısmı Gençali Köyü'ne verilmiş. Bundan 10 yıl önce de İl Özel İdaresi vasıtası ile bu su hattı iyileştiriliyor. Peki, bu sorun şimdi neden ortaya çıktı? Gençali Köyü büyüyor. Büyüdüğü için içme suyu sıkıntısı yaşanmaya başlandı" dedi. Bölgede yeni bir su kaynağı bulunmadan Karaahmet Köyü'nün suyunun alınması mümkün değil. Gençali Köyü'nün sıkıntısını Büyükşehir Belediyesi'ne ilettik. Suyun tamamının Karaahmet'ten alınarak Gençali'ye verilmesine karar verildi. Karaahmet'te ise yeni bir su kaynağı bulunacak" dedi.

KUYU SUYU BULUNACAK
Gençali Köyü'nde çıkan suyun acı su olduğunu, bu nedenle içilemediğini anlatan Bülent Taşan, "ASKİ tarafından yapılacak sondaj ve drenajlarla orada çeşitli yerlere hayvan sulama açısından çeşmeler yapılıp bu suyu oraya bağlamayı düşünüyoruz. Dolayısı ile Büyükşehir'deki görüşmelerde de zaten Karaahmet'i susuz bırakmak gibi bir derdimiz yok. Hayvan değil karıncayı bile susuz bırakmak bizim inancımıza ters. Onlara su bulmadan diğer suyu almamız mümkün değil. Karaahmet Köyü'nün bu suya yazın ihtiyacı var. Biz bu kış orada yeni bir su kaynağı bulacağız. İki köyün de sorunu çözülecek" şeklinde konuştu. Polatlı'nın Karaahmet Köyü Muhtarı İsmail Ersoy, Ankara Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve kaymakamlığa bir yazı göndererek her iki mahalle arasında husumet doğabileceği sinyalini vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki köy de susuz kalmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN