Cumhurbaşkanı işaret etti Keçiören harekete geçti

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Cumhurbaşkanı işaret etti Keçiören harekete geçti

Keçiören Belediyesi 9-12 yaş grubunu kapsayan Osmanlıca Atölyesi açtı. Atölyede Osmanlıca öğrenmek isteyen çocuklara eğitim verilecek

Keçiören Belediyesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaklaşık 800 yıl süreyle kullanılan Osmanlıca diline ilgi duyan çocuklar için Çocuk Danışma Merkezi (ÇODAM), Sosyal İşler Müdürlüğü ve Üstün Zekalı-Yetenekli Çocuklar Derneği ile ortaklaşa faaliyete başlayan Osmanlıca Atölyesi'nin açılışını gerçekleştirdi. Böylece Keçiören Belediyesi 'da Osmanlıca eğitim çalışmalarını başlatan ilk belediye oldu. Osmanlıca Atölyesi'ne ilginin büyük olacağına inandığını belirten Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Toplumların hafızası yazılı tarihleriyle, dillerinin korunmasıyla mümkündür. Osmanlıca'ya ara verilen dönemde bizim tarihimizle yazılı bağlarımız, istenilen düzeyde olmadı. Devletimizin Osmanlıca'nın öğretilmesiyle ilgili almış olduğu bir tavsiye kararı üzerine bu çalışmalarımıza hız verdik. İlk defa ilköğretim çağındaki çocuklarımıza bu amaçla atölye kurduk" dedi.

Osmanlıca kursu 4 kurdan oluşacak
Eğitim Kültür Müdürlüğü'nün başlattığı her yaş grubuna hitap edecek Osmanlıca Kursu projesinin müjdesini veren Mustafa Ak, "Eğitime Destek Merkezi (KEDEM) ile Sanat ve Meslek Eğitim Kursu'nda da (KEÇMEK) bununla alakalı yakın zamanda kurslar düzenleyeceğiz. Kurslar, 4 kurdan oluşacak ve kurların sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika vereceğiz. Bütün imkan bizden, vatandaşlarımıza ise sadece öğrenmek kalıyor" şeklinde konuştu.

Hem okumayı hem de yazmayı öğrenecekler
Osmanlıca Atölyesi hakkında bilgi veren ÇODAM Koordinatörü Elif Esra Kars ise şunları söyledi: "12 kişilik gruplar halinde eğitim veriyoruz. Programımız 4 kurdan oluşuyor. 2 ay sürecek ilk kur temel başlangıç düzeyi. Burada harfleri ve bunları birleştirmeyi, 2. kurda Osmanlıca'nın Türkçe gramerini, 3. kurda Arapça ve Farsça kaideler, 4. kurda ise arşiv belgeleri okuma çalışmalarını öğreteceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı işaret etti Keçiören harekete geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN