Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuğunuzu hastalıklardan korumak için 6 ipucu

Giriş Tarihi: 28.12.2014
Çocuğunuzu hastalıklardan korumak için 6 ipucu

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Demir, çocukları kış mevsiminde hastalıklardan korumanın yolları hakkında bilgi verdi

Kış aylarının gelmesi ile birlikte havanın soğuması ve nem oranı değişiklikleri, kapalı mekanlarda geçirilen zamanın uzaması gibi nedenler çocukların enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskini artırıyor. Ancak bu dönemde alınacak basit önlemlerle çocukların hastalıklara yakalanmayıp sağlıklı kalmaları mümkün olabiliyor.

Mikroplara 5 kardeş gösterin
Çocukların değişik gıdalarla beslenmeleri, ortamdaki tuvaletlerin temizlik durumu, bağırsak enfeksiyonlarına yakalanma risklerini artırmaktır. İshal ve kusma durumlarında dikkat edilmesi gereken bol sıvı alımının sağlanmasıdır. Böylelikle vücudun sıvı, elektrolit ve metabolik dengesi bozulmayacak ve şikayetler çoğunlukla kendiliğinden iyileşecektir. İshal dönemlerinde özellikle beş gıda günlük olarak bolca tüketilmelidir. Bunlar mikroplara "Beş kardeş" gösterme şeklinde de ifade edebileceğimiz su, ayran, yoğurt, taze sıkılmış meyve suları ve çeşitli çorbalardır. Eğer çocukta kanlı ishal, dirençli kusmalar ve ateş varsa zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Gerekli testlerden sonra uygun tedaviler planlanmalıdır.

Alınması gereken önlemler
Çocuğunuzu havanın sıcaklığına göre giydirin. Kalın parçalar yerine ince katlar ile ortam ısısına uyum sağlayabilir.
Gün içerisinde 4 besin grubundan da ölçülü bir şekilde almasına özen gösterin. Çocuğunuzu abur cuburlardan uzak tutun, onun yerine meyve ve yoğurt gibi sağlıklı ara öğünler tüketmesini sağlayın.
Çocuklara asitli içecekler ve hazır meyve suları vermeyin. Onun yerine suyu sevdirmek için ilgisini çekebilecek bardaklar alabilirsiniz.
Mevsime göre uyku düzenini oluşturun, mutlaka rahat bir yatakta ve uygun bir ortamda uyumasını sağlayın.
Onu mümkün olduğunca sigara dumanından uzak tutun.
Huzurlu bir aile ortamının çocuk sağlığı için çok önemli olduğunu unutmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuğunuzu hastalıklardan korumak için 6 ipucu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN