Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk Arkeoloji müzesi bitti

Giriş Tarihi: 27.2.2015
İlk Arkeoloji müzesi bitti
Ankara'nın ilk özel arkeoloji müzesi Erimtan, tarihi kale bölgesinde, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin yanı başında yer alıyor. 14 Mart'ta kapılarını ziyaretçilerine açacak Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, arkeolojinin insanoğlu ve onun yaşam serüveniyle olan ilişkisini, geçmişi bugüne bağlayarak gözler önüne serecek.

KOKU VE SES TAŞIYACAK

Eserleri yan yana teşhir etmekten ibaret olmayan, çağdaş bir müzecilik anlayışıyla gerçekleştirilen Erimtan Müzesi, tematik bir kurguyla, eserlerin tarihsel bağlam içerisindeki yerini ve anlamını ortaya koyacak. Müzede kullanılan yeni teknolojiler, kimi zaman eserlerin kokularını ve seslerini de binlerce yıl öncesinden günümüze taşıyacak.

SEÇKİN ESERLER
Yüksel Erimtan'ın koleksiyonu, MÖ 3000'li yıllara dayanan Eski Tunç Çağı ve Hitit ile başlayıp, Geç Roma ve Bizans uygarlıklarına kadar uzanan dönemin özgün nesnelerini barındırıyor. Müze, geçmişle çağdaşı, arkeolojiyle sanatı, bilimsel yeniliklerle sosyal hayatın gelişim öyküsünü bir araya getiren seçkin koleksiyonu ve özgün mimarisiyle Ankara'nın kültür ve sanat hayatına yeni bir soluk getirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk Arkeoloji müzesi bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN