Teleferik açılışı mitinge dönüştü

Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının açılışını yapan Başbakan Davutoğlu, "Bu açılıştaki kalabalık 7 Haziran'daki zaferimizin habercisi" diye konuştu

Giriş Tarihi: 22.5.2015
Teleferik açılışı mitinge dönüştü
Başbakan Ahmet Davutoğlu, toplu taşımaya bir alternatif olarak nitelendirilen Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Ankara milletvekili adaylarıyla birlikte yaptı. Davutoğlu'nun akşam saat 20.00'da binlerce kişinin katıldığı törende katılımın yüksek olmasından dolayı mutlu olduğu görüldü. Yıllardır gecekondu ve mahrumiyet bölgesi olarak bilinen Şentepe'ye Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan teleferik hattının açılışı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapıldı. Açılışta konuşma yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankaralılar'a müjdeler verdi. Şehir içi ulaşımda hayata geçirdiği devrim niteliğindeki projeler nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e teşekkür eden Davutoğlu, "Ankaralılar adına AK Parti belediyeciliğine teşekkür ediyoruz" diye konuştu. Akşam olmasına rağmen açılışın yapıldığı alanın kalabalık olması karşısında mutluluğunu dile getiren Davutoğlu, " Bugüne kadar 49 miting yaptık. Bugünkü açılış bir miting değil. Ama o kadar muhteşem bir kalabalık, o kadar gönülden bizi karşıladı ki bu 50. mitingimiz hayırlı mübarek olsun. Bu miting aslında 2 şeyin habercisi. Biri inşallah 31 Mayıs'ta yapacağımız büyük Ankara mitinginin habercisi. Biri de 7 Haziran zaferimizin habercisi" şeklinde konuştu. Yakın zamanda hayata geçirilecek olan Süper Yüksek Hızlı Tren ile Ankara-İstanbul arasının 1.5 saate indirileceğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu "Artık öyle bir imkâna kavuşacağız ki neredeyse Ankara'da yaşayıp İstanbul'da çalışmak, Ankara'da çalışıp İstanbul'da oturmak dahi mümkün olacak. Bunlar Kılıçdaroğlu'nun palavraları değil, bunlar icraata geçen AK Parti vizyonudur" dedi.

ANKAPARK'TA IŞIK GÖSTERİSİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu daha sonra Ankara'nın prestij projesi olan Ankapark'ı gezdi. Burada eşi Sare Davutoğlu ile birlikte yaklaşık 15 dakika süren ışık ve lazer gösterisini izleyen Başbakan Davutoğlu'na vatandaşlar burada da yoğun ilgi gösterdi. Gösterinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in fotoğrafları suya yansıtıldı.

GÜNDE 20 BİN KİŞİ TAŞIYACAK

Yenimahalle Metro İstasyonu ile Şentepe Mahallesi arasında hizmet verecek olan teleferik hattı toplam 3 bin 250 metre uzunluğunda. Günde ortalama 20 bin kişinin taşınması beklenen teleferiklerde aynı vagonda 8 kişi seyahat edebilecek. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, teleferik hattının en az 50 yıl boyunca güvenli bir şekilde kullanılabileceğini ifade etti.

AVRASYA'NIN MERKEZİ OLACAK
Başkent Ankara'nın sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin değil Avrupa ve Asya'nın ulaşım konusundaki merkezi olacağını söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Ankara şimdi Türkiye'deki hızlı tren, yüksek hızlı tren hatlarının merkez üssü. İstanbul'dan yüksek hızlı tren Ankara'ya geliyor. Ankara'dan Konya'ya geçiyor. Şimdi bir kanatla Yerköy üzerinden Yozgat üzerinden Sivas'a Erzurum'a, Erzincan'a oradan da Bakü-Tiflis, Kars'a bağlanıp Pekin'e kadar gidiyor. İşte Ankara bu anlamda sadece Anadolu'nun kalbi değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin onurlu kalbi değil. Avrupa ile Asya arasındaki ulaşım koridorlarının merkez şehri oldu" şeklinde konuştu.

TELEFERİKLE GEZDİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu açılışın ardından eşi Sare Davutoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile birlikte aynı kabine binerek teleferikle seyahat etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek ise bu sırada Başbakan Ahmet Davutoğlu ve diğer davetlilerden açılış hatırası için imza topladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teleferik açılışı mitinge dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN