Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, ulaştırmanın da ekonominin de başkenti

Giriş Tarihi: 1.6.2015
Ankara, ulaştırmanın da ekonominin de başkenti

Büyük Mitingi'nde konuşan Başbakan Davutoğlu coşkulu bir kalabalığa seslendi. Davutoğlu AK Parti'nin Ankara'yı ulaştırmanın da ekonominin de merkezi yaptığını söyledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gün Etlik Kasalar Meydanı'nda düzenlenen Büyük Mitingi'ne katıldı. Mitinge Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Ali Babacan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, Ankara milletvekilleri ve milletvekili adayları da katıldı. Ankara'nın eskiden siyasi başkent olduğunu ancak ekonomik aktivitede payı bulunmadığını ifade eden Davutoğlu, ulaşımda da yetersiz kaldığını, kendilerinin Ankara'yı yükselen Türkiye'nin ebedi siyasi başkenti, ulaştırmanın da ekonominin de merkez şehri yaptıklarını bildirdi. İstanbul'dan Ankara'ya gelen otoyolun, Niğde'ye kadar tamamlanıp Akdeniz'e ineceğini belirten Davutoğlu, İstanbul'dan Ankara'ya gelen hızlı trenin de Sivas'a, Erzincan'a, Erzurum'a, Kars'a, Tiflis'e, Bakü'ye, Semerkant'a kadar gideceğini anlattı.

ÜÇ BAŞ KENT BİRL EŞTİ

İzmir-Ankara hızlı tren hattını yaptıklarını ifade eden Davutoğlu, "Gerçekten iftihar ettiğimiz bir tablodur, İstanbul-Eskişehir- Ankara-Konya hattı yapıldı. Bakın güzelliğe, Türkiye'nin Anadolu'daki ilk başkenti, Selçuklu başkenti Konya, Osmanlı başkenti İstanbul, Cumhuriyetin başkenti Ankara'yla birleşti. Bundan daha büyük bir gurur tablosu olur mu?" diye konuştu. Başbakan Davutoğlu, Eskişehir-Bursa arasındaki hızlı tren hattının yapıldığını da vurgulayarak, "Nasıl İstiklal Orduları Ankara'yı merkez kılıp İzmir'e doğru yürüdülerse bundan sonra ekonomik faaliyet olarak yürüyen her TIR Ankara'dan İstanbul'a otoyolun üzerinden gidecek, her kervan demiryolu halinde hızlı trenle gidecek. Bu anlamda Ankara'yı İzmir'e sadece istiklalle değil istikballe bağlıyoruz" dedi. Samsun, Çorum, Amasya'dan Yerköy'e gelen hattın bir taraftan Ankara ile de irtibatlandığını, bir taraftan da Akdeniz'e kadar indiğini anlatan Davutoğlu, Ankara'dan Konya'ya giden hattın Karaman'a, Mersin'e, Adana'ya Gaziantep'e, Şanlıurfa'ya, Habur'a kadar devam edeceğini, Türkiye'nin her köşesinin Ankara'yla birleşeceğini belirtti. Başbakan Davutoğlu şöyle devam etti:

EN AZ YÜZDE 55

"Eskiden Ankara deyince soğuk bir bürokrasi yüzü, soğuk bir devlet kapısı akla gelirdi ama şimdi herkes için Ankara sımsıcak bir millet tebessümü. Çünkü yeni Türkiye'de devlet milletin hizmetindedir. Çünkü yeni Türkiye'de Tandoğanlara yer yok Anadolu'ya yer var, Trakya'ya yer var. Ankara'dan yükselen ses Hakkari'ye de Edirne'ye de ulaşacak. Ankara size söz veriyorum, Ankara'da yaşayan kardeşlerim üzerinden bütün Türkiye'ye. Artık Ankara bürokrasinin merkezi değil milletin, millet iradesinin merkezidir." Ankaralılardan söz isteyen Davutoğlu, "Bütün kentlerde bu al bayrağı, ak bayrağı dalgalandıracak mıyız? Türkiye'nin başkenti, dünyanın adalet başkenti olacak mı? İnşallah en az yüzde 50-55 ile AK Parti diyor muyuz? Bu tuzakları kıracak mıyız, yeni bir destan yazacak mıyız, 'Gevşemeyin zafer bizimdir' diyelim mi" sorularına da "evet" yanıtı aldı. Davutoğlu, "Allah razı olsun. Hacı Bayramı Veli'nin huzurunda Ankara'ya teşekkür ediyoruz. İnşallah 7 Haziran'da Ankara'da yeni bir destan yazıyoruz. Allah Ankara'yı, başkentimizi muhafaza eylesin" dedi.

'KILIÇDAROĞLU AYNI YALANI SÖYLÜYOR'

Kılıçdaroğlu'nun "200 liranın altında yaşayan 17 milyon insan var" dediğini hatırlatan Davutoğlu "Onlarca kez 'yalan söylüyorsun' dedim, aynı yalanı tekrar ediyor. Allah aşkına 200 liranın altında 17 milyon insan yaşasa, Türkiye'de kişi başına düşen gelir 25 bin Türk lirası olur mu, 10 bin 400 dolar?" dedi. Başbakan Davutoğlu, şu değerlendirmeleri yaptı: "Yalanlarını bir daha hatırlatayım ona belki cevap verir. Türkiye'de 200 liranın altında yaşayan 17 milyon kişi yok. Hiç yok hatta. Günde 1 dolarla yaşayanlar biz geldiğimizde yüzde 1 civarındaydı, bitirdik. 2 doların altında yaşayanlar yüzde 3-5'ti bitirdik. Günde 3 doların altında yaşayanları yüzde 30'dan yüzde 2'ye indirdik, onu da tasfiye ediyoruz. İspat etsin, biz engelli kardeşimize bile 417 lira veriyoruz. Nereden çıkıyor, 17 milyon."

BAŞBAKAN BUGÜN İLÇELERİ ZİYARET EDECEK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim çalışmalarına bugün Kırıkkale ve Ankara'nın ilçelerinde devam edecek. Başbakan Davutoğlu, seçim çalışmaları kapsamında 12.00'de Kırıkkale mitingine katılacak. Davutoğlu, daha sonra saat 14.00'te Altındağ Siteler Kavaklar Meydanı, saat 16.00'da Yenimahalle Onkoloji Hastanesi metro durağı, saat 17.00'de Etimesgut Belediye Binası önünde ve saat 18.00'da Sincan Lale Meydanı'nda "Halka Sesleniş" adı altında bir dizi açık hava toplantıları gerçekleştirecek. Davutoğlu saat 19.00'da ise Polatlı'ya geçecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara, ulaştırmanın da ekonominin de başkenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN