Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtfaiye uyardı: Tatil keyfi kâbusa dönüşmesin!

Giriş Tarihi: 10.6.2015
İtfaiye uyardı: Tatil keyfi kâbusa dönüşmesin!

Tatile çıkacak başkentlileri yangın ve su baskınlarına karşı uyaran İtfaiyesi, "Tatil dönüşü kötü sürprizlerle karşılaşmayın" dedi

Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanı Celil Sipahi, tatile çıkacak lıları uyardı. Sipahi, sıcak yaz aylarını yazlıklarında veya akrabalarının yanında geçirecek vatandaşların evlerini uzun süre boş bırakacaklarını hatırlatarak, olası yangın ve su baskınlarına karşı gerekli önlemleri almalarını istedi. Sipahi, "Tatilden dönünce kötü bir sürprizle karşılaşmamak için gerekli önlemleri önceden al, tatilin zehir olmasın" dedi. Yaz aylarında hava sıcaklıklarının yükselmesiyle yangın sayılarında artış görüldüğünü belirten Sipahi, yangınlarda en önemli nedenin ihmal ve tedbirsizlik olduğuna dikkat çekti. Yangına neden olabilecek unsurların ortadan kaldırılmasını alınabilecek en kolay ve geçerli önlem olarak tanımlayan Sipahi, "Basit önlemler çoğu zaman yangın tehlikesini tümüyle ortadan kaldırır. Bazen de olası bir yangının en az zararla atlatılmasına yardımcı olur" diye konuştu.
"TÜM VANALARI KAPATIN"
Sipahi, tatile çıkan vatandaşların evlerinde kullandıkları tüm elektrikli aletleri prizden çıkartmaları, elektrik akımını şalterden kesmeleri gerektiğini vurguladı. Vatandaşların tatile çıkarken doğalgaz ve tüp gaz kaynaklarını da ana vanalarından kapatmalarının can ve mal güvenliği açısından önemli olduğunu belirten Sipahi, gaz kaçağıyla birikecek gazın meydana getireceği patlamanın vahim sonuçlara neden olabileceğini söyledi. Tatile çıkarken önemli bir hususun da su musluklarının kontrolü olduğuna değinen Sipahi, su baskını ile karşılaşmamak için açık ve arızalı musluk bırakılmamasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI BULUNDURUN
Yangına ilk müdahalenin önemine değinen Celil Sipahi, konut, işyeri ile motorlu araçlarda mutlaka standartlara uygun yangın söndürme tüpünün bulundurulması gerektiğini hatırlattı. Tatile kendi araçlarıyla çıkan vatandaşların araçlarında 2 kilogramlık kimyasal tozlu yangın söndürme cihazı bulundurulmasının şart olduğunu ifade eden Sipahi, standart nitelikte bir cihazın uygun koşullarda muhafazasıyla, 2 yıllık kullanım ömrü olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtfaiye uyardı: Tatil keyfi kâbusa dönüşmesin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN