Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sendika olmadan masaya oturmayız'

İşçiler, Çankaya Belediyesi'nin daha önce de işten çıkardığı işçileri geri alıp sonra yeniden kovduğunu hatırlatarak "Çankaya Belediyesi'nin sözüne güvenmiyoruz" dedi

'Sendika olmadan masaya oturmayız'
CHP'li Çankaya Belediyesi'nde 31 Temmuz günü teknolojik aletlerin belediyeye alınmasının ardından işine son verilen 97 işçinin belediye binası önündeki eylemi devam ediyor. İşçiler, seslerini duyurmaya çalışırken SABAH tarafından gündeme getirilen konuyla ilgili Çankaya Belediyesi'nden açıklama geldi. Belediyenin hizmet aldığı şirkette iş akdi feshedilen işçilerin, 17 Ağustos Pazartesi günü işbaşı yapacaklarını belirten Çankaya Belediyesi, "Şirket bazı işçi arkadaşlarımızı 01.08.2015 tarihinde işten çıkarmıştır. Belediyemiz, bu işçilerimizin işe dönüş prosedürlerini ve mevzuat çalışmalarını tamamlamıştır. 04.08.2015 tarihinde kamuoyu ile paylaştığımız sözümüzün gereği olarak işçi arkadaşlarımız 17.08.2015 pazartesi günü işlerine dönecekler ve işbaşı yapacaklardır" ifadelerini kullandı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile görüştüklerini belirten belediye, "Belediyeler ancak yasal olarak iş kolu yetkisi almış ve yasal örgütlenmesini tamamlamış sendikalarla görüşme yetkisine sahiptir. İşçi arkadaşlarımızın işe dönecekleri bilgisi DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile de paylaşılmıştır "dedi.

ÇANKAYA BUNU DAHA ÖNCE DE YAPTI
Belediye binası önünde eylemlerini sürdüren işçiler ise " Çankaya Belediyesi, 4 işçi arkadaşımızı işten atmıştı. Belediye binası işgalinin ardından tekrar işe alınan 4 arkadaşımızdan 2'si yeniden kovuldu. Çankaya Belediyesi'nin verdiği söze güvenmiyoruz. Sendika olmadan masaya oturamayız" dedi. Nakliyat-İş Sendikası Ankara Temsilcisi Bayram Kargın ise işçilerin sendika garantörlüğünde işe alınması ve bununla ilgili protokol imzalanması gerektiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sendika olmadan masaya oturmayız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN