Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Babasının acısını kızından çıkarıyor

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Çarkçı Kemal" kitabına çok kızdı, yazarına 105 bin TL'lik dava açtı ama kaybetti. Yazarın avukat kızı, "Kılıçdaroğlu avukatlık paramızı ödemiyor" dedi

Babasının acısını kızından çıkarıyor
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Süleyman Yeşilyurt'un kaleme aldığı "Çarkçı Kemal" kitabını dava etti ancak mahkeme, "eleştiri mahiyetindedir" diyerek Kılıçdaroğlu'nun tazminat talebini reddetti. Yazar Yeşilyurt'un avukatı ve aynı zamanda kızı olan Berrin Yeşilyurt'a ödemesi gereken 3 bin 567 TL'lik ilam vekâlet ücretini de ödemeyen Kılıçdaroğlu'nun, "tehiri icra kararı" talebinde bulunduğu ortaya çıktı. Avukatlık yaşantısı boyunca ilk defa böyle bir şey ile karşılaştığını belirten Berrin Yeşilyurt, "Kılıçdaroğlu babamın acısını benden çıkarmaya çalışıyor. Parayı kasıtlı olarak ödemiyor" dedi.

"YEMUŞ HANIMIN OĞLU"
Kılıçdaroğlu, 2011 yılında yazar Süleyman Yeşilyurt tarafından kaleme alınan, "Dersim Ermenisi Yemuş Hanımın Oğlu Çarkçı Kemal" kitabının yazarı ve yayınevini dava etti. Kılıçdaroğlu, Yeşilyurt'un, "Ermeni kökenli olduğu konusunda gerçek dışı iftirada bulunmasındaki amacın, Ermeni etnik kimliği kullanarak kendisine zarar vermek olduğunu" belirterek yazardan ve yayınevinden 105 bin TL'lik maddi ve manevi tazminat talep etti. Davaya bakan 13. Asliye Hukuk Mahkemesi 3 yıl sonra verdiği kararda maddi ve manevi tazminat isteme koşulları oluşmadığı gerekçesi ile davayı reddetti.

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ"

Gerekçede ise, "Çarkçı Kemal kitabı nedeniyle davalılar hakkında maddi ve manevi tazminat talep edilmiş ise de, kitabın araştırmaya yönelik olup, davacının kamu görevi yapmış olduğu dönemi eleştiri mahiyetindedir. Davalı yazarın sert ifadelerinin davacının mesleğine, siyasi kariyerine, özel yaşamına ve kişilik haklarına etkisi bulunmamaktadır. Kitabın ifade özgürlüğü kapsamında kaleme alındığı, maddi ve manevi tazminat isteme koşulları oluşmadığı anlaşıldığından davanın reddine karar verildi" denildi.

HEMEN YARGITAY'A KOŞTU
13. Asliye Hukuk Mahkemesi davayı reddederken, Kemal Kılıçdaroğlu'nu, davalı Süleyman Yeşilyurt'un avukatı ve aynı zamanda kızı olan Berrin Yeşilyurt'a ilam vekâleti ücreti olan 3 bin 567 TL'yi ödemeye mahkûm etti. Kılıçdaroğlu'nun davayı Yargıtay'a taşıdığı, avukata verilmesi gereken ücretin ödenmemesi için de 10. İcra Müdürlüğü'ne bir yazı yazarak tehiri icra kararı talebinde bulunduğu öğrenildi.

'YAPTIĞI HİÇ ETİK DEĞİL'
Böyle bir durumla ilk kez karşılaştığını ifade eden Avukat Berrin Yeşilyurt, "Bu ücret Kemal Kılıçdaroğlu gibi birinin ödeyebileceği gibi bir parayken tehiri icra yoluyla bunu durdurması gerçekten etik bir hareket değil. Ortada büyük bir alacak olur, bu kabuldür ama avukata verilecek bir ücretin engellenmesinde ben kasıt arıyorum. Yargıtay'dan çıkacak karar bizim bu ücreti almamıza engel olmayacak. Sadece süre uzayacak. Bu belgeleri ile sunulmuş bir kitaptır. Her şeye iftira iftira dediler, neticede biz onlara bunun iftira olmadığını da ispatladık. Burada çıkan para avukata emeği karşılığı verilmesi gereken bir paradır. Kemal Kılıçdaroğlu, 'Babasından çıkartamadığı acıyı kızından çıkartayım' dedi herhalde" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babasının acısını kızından çıkarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN