Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zayıflama uğruna az kalsın ölecekti

İnternet üzerinden aldığı zayıflama ilacı yüzünden karaciğeri tahrip olan Libyalı genç kız başkentte kardeşinden yapılan nakille hayata döndürüldü

Giriş Tarihi: 24.8.2015
Zayıflama uğruna az kalsın ölecekti
Fazla kilolarından kurtulmak uğruna bir internet sitesinden satın aldığı zayıflama ilacıyla karaciğerinde tahribat oluşan Libyalı Wafaa Mussa, kardeşinden yapılan nakille Türkiye'de sağlığına kavuştu. Yaklaşık 1,5 ay önce bitkisel olduğu iddia edilerek internet üzerinden reklamı yapılan bir zayıflama ilacını kullanan 23 yaşındaki Mussa'nın karaciğerinde sorun oluştu. Libya'da hastaneye kaldırılan genç kız, doktorlarının tavsiyesi üzerine Türkiye'de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alındı. Yapılan ilk muayenesinde karaciğer yetmezliği tanısı konulan Mussa, Libya'dan Türkiye'ye uzanan hikayesini anlattı. Mussa, aşırı kiloları yüzünden sorun yaşadığını, bu nedenle bir internet sitesinde reklamını gördüğü ve bitkisel olduğu iddia edilen ilacı kullanmaya başladığını söyledi.

"DAHA ÇOK KİLO ALMIŞTIM"
İlacı kullanmaya başladığında 95 kilo olduğunu aktaran Mussa, "İlaç beni zayıflatmak bir yana daha fazla kilo almama sebep oldu. Karaciğerimi tahrip etti. Karaciğer nakli olmama karar verildi. Türkiye'ye İbni Sina Hastanesi'ne geldim. Şu an iyiyim"dedi. Kardeşine karaciğerini veren Rabea Ali Mussa ise aileden üç kişiden nakil için örnek alındığını, kendi karaciğerinin uygun görülerek nakil yapıldığını söyledi. Ağabey Mussa, "Kardeşimi eve dönebilecek kadar sağlıklı görmekten çok mutluyum" şeklinde konuştu.

'HASTAMIZIN DURUMU GAYET İYİ'
Mussa'nın nakil işlemini gerçekleştiren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Nakli Ünitesi Sorumlu Uzmanı Doç. Dr. Deniz Balcı ise Mussa'nın hastaneye getirildiğinde sarılık, karın ağrısı ve karaciğeriyle ilgili birtakım şikayetleri bulunduğunu belirtti. Balcı, "Ameliyattan sonra yaklaşık üç hafta geçti. Hastamızın durumu gayet iyi, yavaş yavaş taburcu etmeye hazırlanıyoruz" ifadesini kullandı. Bitkisel ilaçların kullanımına ilişkin vatandaşları uyaran Balcı, kaynağı belli olmayan, bitkisel olduğu söylenen ancak başka tıbbi sorunların çözümü için kullanılan ilaçların karaciğeri zehirlediğini söyledi.

YILDIZ NEVİN GÜNDOĞMUŞ / AA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zayıflama uğruna az kalsın ölecekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN