Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük Emine hayata yeni kalbiyle tutundu

8 yaşındaki Emine, vücuduna 15 ay önce yerleştirilen ve bir çanta yardımıyla yanında taşımak zorunda olduğu kalp destek cihazından nakille kurtuldu

Giriş Tarihi: 1.10.2015
Küçük Emine hayata yeni kalbiyle tutundu
Ankara'da yaşayan 8 yaşındaki Emine Çelik, vücuduna 15 ay önce yerleştirilen ve bir çanta içinde yanında taşımak zorunda olduğu kalp destek cihazının 2 yıllık ömrünün bitmesine birkaç ay kala, İzmir'den bağışlanan kalp sayesinde sağlığına kavuştu. Küçük Emine, kalp destek cihazının sorun çıkarmaya başlaması üzerine acil nakil sırasına alındı. Yaklaşık 5 ay acil nakil sırasında bekleyen Emine'ye, İzmir'de 10 yaşında beyin ölümü gerçekleşen bir çocuktan bağışlanan kalp, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başarılı bir operasyonla nakledildi. Emine'nin sağlık durumu hakkında bilgi veren Ankara Üniversitesi Çocuk Kardiyolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Tutar, hastayı 3 yıldır takip ettiklerini söyledi. 5 ay önce acil nakil listesine alınan Emine'ye 11 Eylül'de nakil yapıldığını anlatan Ercan Tutar, "Gayet başarılı bir ameliyat oldu. Ameliyattan sonraki süreç de başarılı geçti. İyiyiz, hepimizin yüzü gülüyor. Hem hastalarımızın, hem bizim yüzümüzün gülmesi, hayatlara mutluluk sağlamak için organ bağışının gerekli olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

ORGAN TOPRAĞA GİTMEDİ
Nakli gerçekleştirilen ekipte yer alan Ankara Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rüçhan Akar yapılan operasyonu "heyecanlı bir süreç" olarak değerlendirdi. Organın İzmir'den getirilmesine yardımcı olan Sağlık Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerine teşekkür eden Akar, "Organ bağışını artırabilirsek, pek çok can kurtulabilir. Emine, hastanemizde destek cihazı bağlıyken kalp nakli yaptığımız ilk çocuk hastamız. 1-2 haftaya kadar taburcu edeceğiz. Emine şimdi normal yaşamına, eğitimine devam edebilecek, oyun da oynayabilecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük Emine hayata yeni kalbiyle tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN