Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YHT Garı mayısta hizmette

Toplam 235 milyon dolara mal olacak, 178 bin metrekarelik YHT Garı'nın yüzde 80'i tamamlanmış durumda. Gar, taahhüt edilen süreden önce hizmete açılacak

Giriş Tarihi: 12.12.2015
YHT Garı mayısta hizmette
Alışveriş, konaklama, toplantı ve buluşma merkezi olarak şehrin ortasında planlanan, VIP ve CIP salonlarının da bulunduğu toplam 178 bin metrekarelik alanıyla kaliteli zaman geçirme imkânı da sunacak 7 katlı Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı'nda sona yaklaşıldı. İki genel seçim ve ekonomideki çalkalanmalara rağmen taahhüt edilen süreden önce bitirilecek olan Ankara YHT Garı'nın tanıtım toplantısında konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, toplamda 235 milyon dolara mal olan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nın (YHT) bugün itibarıyla yüzde 80'ini tamamladıklarını söyledi.

MAYIS 2016'DA AÇILACAK
Yap-işlet-devret projesi olan Ankara YHT Garı ihalesini 2013'te Cengiz-Kolin-Limak olarak 19 yıl 7 ay işletme süresi teklif ederek aldıklarını hatırlatan Özdemir, garın açılışını mayıs ayında planladıklarını kaydetti. Özdemir, yaptıkları 235 milyon dolarlık yatırımın 170 milyon dolarlık kısmını Denizbank'tan 15 yıl vadeli kredi olarak kullandıklarını anlatarak, diğer kısmını da öz kaynakları ile karşıladıklarını ifade etti.
36 milyon yolcu

Ankaray, Sincan, Batıkent ve Keçiören metroları ile irtibatlı olacak Ankara YHT Garı'na ayda 3 milyon, senede de 35-36 milyon yolcu beklediklerini kaydeden Özdemir, biletleri TCDD'nin satacağını, elde edilen gelirlere kendilerinin karışmayacağını vurguladı. Özdemir, Ankara'da yaşanan terör olayına değinerek güvenliğin kendileri için çok önemli olduğunu bildirdi.

DÜNYADA 8'İNCİ SIRADAYIZ
Özdemir, takip eden yıllarda ise Antalya, Adana, Erzincan ve Kars bağlantılarının da açılmasının planlandığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye şu anda yüksek hızlı tren demir yolu hattı uzunluğu bakımından, ki bu bin 213 kilometredir, dünyada dev birçok ülkeyi geride bırakarak, Avrupa'da altıncı, dünyada ise sekizinci sırada yer almaktadır. Ankara bu anlamda hızlı trenle seyahat konusunda çok önemli bir kesişim noktası olacaktır."

GÜNDE 100 BİN KİŞİ GELECEK
Günde yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret edeceği tren garında 140 odalı otel, 185 perakende alanı ve 2 bin 500 araçlık bir kapalı otopark olacağı bilgisini veren Özdemir, şu anda Ankara, Eskişehir Konya ve İstanbul yüksek hızlı tren seferlerinin yapıldığını, 2016'da bunlara Bursa, İzmir ve Sivas yüksek hızlı tren bağlantılarının da ekleneceğinin altını çizdi. Özdemir, 178 bin metrekarelik Ankara YHT Tren Garı'nda 25 bin metrekarelik de yaşam alanı olacağını ve burada kaliteli zaman geçirme fırsatı bulunacağını kaydetti.

YENİ BİR BULUŞMA MERKEZİ
Gar'ın bürokrasi ve iş dünyasının da yeni buluşma noktası olacağını belirten Özdemir, "Kiralanabilir ofisler, Ankara'ya sıkça gelen iş dünyasının işlerini de kolaylaştıracak" dedi. 4 bin metrekareye varan toplantı odaları sayesinde İstanbul'dan bir iş adamının birkaç saat öncesinden yola çıkarak hızlı trenle Ankara'ya gelip toplantısını yaptıktan sonra İstanbul'a dönebileceğini vurgulayan Özdemir, toplantıların birkaç güne yayılması durumunda ise 4 yıldızlı otelde konaklayabileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YHT Garı mayısta hizmette
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN