Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç Memur-Sen'den ODTÜ desteği

ODTÜ'nün girişinde toplanan Genç Memur- Sen üyeleri namaz karşıtı eylemleri protesto etti

Giriş Tarihi: 26.12.2015
Genç Memur-Sen'den ODTÜ desteği
ODTÜ'de mescit inşaatının durdurulması ve namaz kılan öğrencilere saldırılması ile başlayan gerilim devam ediyor. ODTÜ'de namaz kılan öğrencilere yönelik saldırılar Türkiye genelinde pek çok üniversitede protesto edilirken, öğrenciler namaz kılarak ODTÜ'de yaşananlara tepki gösterdi. Dün namaz kılan gençlere bir destek de Genç Memur-Sen'den geldi. ODTÜ kampusu A1 kapısında toplanan yaklaşık 150 kişi, ODTÜ'de ibadet özgürlüğünün sağlanması gerektiğini vurguladı. Grup açıklama yaptığı sırada rektörlük binası önünde toplanan 50 kişilik karşıt görüşlü grup, ODTÜ'yü teslim etmeyeceklerini belirten bir açıklama yaptı. Emniyeti de olay yaşanmaması için çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

SORUMLULUK REKTÖR'DE


Genç Memur-Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, ODTÜ'de 22 Aralık Salı günü namaz kılan öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirilen saldırının bir insanlık suçu olduğunu dile getirdi. Sadece ibadetlerini yerine getirmek isteyen öğrencilerin, özgürlükleri yok sayan kolektif bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu kaydeden Beyhan, bu tür eylemlere "yeter artık" demek için toplandıklarını söyledi. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar'ı istifaya davet eden Beyhan, Rektör Acar'ı, kendisine emanet edilen öğrencilerin bir bölümü linç edilirken sessiz kalması nedeniyle kınadıklarını dile getirdi.

'ODTÜ MİLLETİN ÜNİVERSİTESİ'

Yaşananlara sebep olan kişilerin üniversite öğrencisi olmadığını savunan Beyhan, "ODTÜ millete ait bütçeden verilen kaynaklarla bilim üretmesi gereken milletin üniversitesidir. Ya bu gerçeğin gereklerini yerine getirirsiniz ya da ideolojik saplantılarınızla, çivili sopalarınızla ve şiddet üretim tezgâhı haline gelmiş kafalarınızla birlikte ODTÜ'yü terk edersiniz" diye konuştu. Grup ise YÖK'ü göreve çağırıp "Rektör istifa" ve "İbadet özgürdür, özgür kalacak" sloganları attı.

ÜNİVERSİTELERDEN DESTEK

ODTÜ'de yaşanan saldırılara diğer üniversiteler de kayıtsız kalmadı. Erzurum'dan Bursa'ya yurdun dört bir yanında bulunan üniversitelerdeki gençler namaz kılan öğrencilere yapılan saldırıları kınadı. Namaz kılarak tepki gösteren öğrenciler, ODTÜ kampusunda saldırıya uğrayan öğrencilere destek verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç Memur-Sen'den ODTÜ desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN