ODTÜ mescidine Büyükşehir talip

Giriş Tarihi: 29.12.2015
ODTÜ mescidine Büyükşehir talip

YÖK üyeleri, ODTÜ'deki mescidin ibadet için yetersiz olduğunu tespit etti. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, yeni mescidin 1 ayda bitirileceği sözünü verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek " Bırakın mescidi biz yapalım" dedi

ODTÜ'de inşaatı devam eden mescit marjinal sol grupların baskılarıyla durdurulmuş, namaz kılan öğrencilere yönelik saldırılar SABAH tarafından gündeme getirilmişti. Bu olayların ardından Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ODTÜ'ye YÖK Genel Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet gönderdi. ODTÜ'de öğrencilerle ve üniversite yönetimi ile görüşen heyet, hazırladığı raporu YÖK Başkanı'na sundu.

ÖĞRENCİLERLE GÖRÜŞÜLDÜ

YÖK tarafından görevlendirilen heyet ODTÜ'de ilk iş olarak saldırıya uğrayan öğrencilerle görüştü. Öğrenciler heyete, kampusta başka ibadet yerlerinin de bulunduğunu ancak büyük bir alana sahip olan kampusta diğer mescitlere gitmenin zor olduğu belirtti. Okul içerisindeki mescitleri inceleyen heyet ise mescidin çok küçük, yetersiz ve kadınerkek ayrı ibadetin yapılabilmesi için uygun olmadığı tespit etti. YÖK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar'ın inşaat halindeki mescit inşaatının 1 aya kadar tamamlanacağı yönünde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'a söz verdiği öğrenildi. Heyet tarafından oluşturulan raporu incelemek üzere YÖK'te 3 kişilik komisyon oluşturuldu. Ayrıca bu komisyon ODTÜ'de tartışmaların odağındaki mescidin tamamlanması ve olaylara karışan öğrencilere üniversite yönetimi tarafından yapılacak işlemleri de takip edecek. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'ten de mescit ile ilgili bir çağrı geldi. Twitter hesabından bir açıklama yapan Başkan Gökçek, " Buradan YÖK Başkanı ve ODTÜ Rektörü'ne bir çağrı. Bırakın ODTÜ'ye mescidi Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapalım. Bedel istemiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ODTÜ mescidine Büyükşehir talip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN