Antik tiyatroyu kapatan son yapı da yıkıldı

Büyükşehir Belediyesi, Ulus'ta Roma döneminden kalma tarihi antik tiyatronun bulunduğu alandaki son salaş yapıyı da yıktı

Giriş Tarihi: 4.1.2016
Antik tiyatroyu kapatan son yapı da yıkıldı
Büyükşehir Belediyesi'nin, Ulus Bentderesi'nde tarihi 5 bin kişilik Roma Antik Tiyatrosu'nu ortaya çıkarma doğrultusundaki çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda, antik tiyatronun bulunduğu 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen bölgedeki salaş ve metruk yapıları bir bir ortadan kaldıran Büyükşehir, alandaki son yapı olan ve mahkeme süreci nedeniyle yıkılamayan 4 katlı Antalya Oteli'nin yıkımını da gerçekleştirdi.

TARİHİN ÜSTÜNÜ ÖRTÜYORDU

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkan Akar Pınar Üstün, daha önce, bölgedeki tarihin üstünü kapatan salaş ve metruk haldeki, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait 4 katlı binayı, İlksan Öğretmenevi'ni, Anıl Otel'i, geneleve ait 6 binayı ve 10'un üzerindeki metruk yapıyı tarihi binalara ve çevreye zarar vermeden, özenli ve profesyonel şekilde yıktıklarını söyledi. Bölgeyi örten son yapı olan Antalya Otel'in yıkılmasının da bu açıdan son derece önemli olduğunu bildiren Üstün, "Tarihin üzerine kurulan ve yıllar içinde iyice metruk ve çirkin bir görüntüye yol açan son bina olan 4 katlı Antalya Otel'in yıkımı için uzun mücadeleler verildi. Mahkeme süreci nedeniyle yıkamadığımız bu salaş yapıyı, Bakanlar Kurulu ve mahkemenin ilgili kararları doğrultusunda, acele kamulaştırma ve el koyma işleminin ardından ortadan kaldırdık" diye konuştu.

RESTORASYONA DEVAM
Binaların yıkılmasının ardından adım adım restorasyon çalışmalarının sürdürüldüğünü anlatan Daire Başkanı Üstün, "Antik Tiyatro ile ilgili olarak Kültür Bakanlığı Anadolu Medeniyetler Müze Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu bölge, birinci derecede arkeolojik kazı alanı. Tüm araç, gereç ve ekipman konusunda lojistik desteği Büyükşehir Belediyesi olarak biz sağlıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antik tiyatroyu kapatan son yapı da yıkıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN