Çanakkale ruhu yaşatıldı

Giriş Tarihi: 20.3.2016
Çanakkale ruhu yaşatıldı

Mamak Belediyesi'nin oluşturduğu dev platformda genç tiyatrocular tarafından canlandırılan Çanakkale Deniz Savaşı, 101 yıllık destanın ruhunu yeniden yaşattı. Vatandaşlar Çanakkale platosunu 22 Mart'a kadar ziyaret edebilecek

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı etkinliklerine Mamak Belediyesi'nin, "Çanakkale Geçilmez" oyunu damgasını vurdu. Mamak'ta kurulan dev platoda yaklaşık 200 kişinin sahnelendirdiği tiyatro oyunu izleyenler tarafından tam not aldı. Mamak Belediyesi Kent Tiyatrosu oyuncularınca oynanan tiyatroda kullanılan ses efektleri ve sisler sayesinde izleyenler savaşın içinde gibiydi. Etkinliği Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, TBMM İdari Amiri ve AK Parti Milletvekili Ahmet Gündoğdu, AK Parti Ankara Milletvekili Julide Sarıeroğlu, Mamak Kaymakamı Ali Mantı ve binlerce vatandaş izledi. Mamak'ta kurulan platoyu vatandaşların 22 Mart'a kadar ziyaret edilebileceğini ifade eden Başkan Akgül, "Bugün de terörle bu ülkenin büyümesi engellenmeye çalışılıyor. O Çanakkale ruhuna daha çok ihtiyacımız var. Orada Laz, Kürt, Türk, Çerkez, Alevi, Sünni demeden aynı siperde mücadele verdi ecdadımız ve o şehitlerimiz kanlarıyla bize bu toprakları bıraktı. Bugün o birliği sağlama günü" dedi.

FOTOĞRAF SERGİSİ DE VAR
Vatandaşlar ayrıca Genelkurmay Başkanlığı desteği ile kurulan fotoğraf sergisini de ziyaret edebilecek. Günde 2 defa olmak üzere 'Çanakkale Geçilmez' oyunu da sahnelenecek.

MİNİKLER ŞEHİTLERİ TİYATROYLA ANDI
Zeka Küpüm Anaokulu Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde anma programı düzenledi. Meydan AVM Tiyatro Salonu'nda düzenlenen etkinliğe Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ın yanı sıra muhtarlar, öğrenciler, öğretmenler ve veliler de katıldı. Anaokulu öğrencilerinin tiyatro gösterisiyle başlayan programda konuşan Başkan Yaşar, "Hangi dilden, hangi ırktan, hangi mezhepten olursak olalım biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetin eşit yurttaşlarıyız. Tüm yurttaşlarımız bu ülkenin bölünmez bütünlüğüne de Cumhuriyetin değerlerine de sahip çıkacak. Çanakkale'de yüzbinlerce şehit verdik. Sakarya'da verdik, Dumlupınar'da verdik bugün hala şehit veriyoruz. Bu şehitler veriliyorsa bu ülkenin bayrağı inmeyecek, ezanı da asla dinmeyecek, insanlarımız da kardeşçe yaşayacaktır" dedi.

AK'TAN ÇANAKKALE HEDİYESİ
Çanakale Zaferi'nin 101'inci yıl dönümünde Kalaba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı "18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Programı" izleyenleri duygulandırdı. Programı izleyen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, binlerce şehidin kanıyla yazılan kahramanlık destanını başarıyla sahneye koyan öğrencilere Çanakkale gezisi hediye etti. Başkan Ak, "Keçiören Belediyesi olarak 12-18 Mart tarihleri arasında bir dizi etkinlik gerçekleştirdik. Her yıl Çanakkale Platformu'nu kurup orada yaşananları canlandırarak anlatıyoruz. Çanakkale Şehitleri Anıtı'nın açılışını 5 Nisan'da gerçekleştireceğiz. Herkesi açılışımıza davet ediyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale ruhu yaşatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN